چگونه یک ضد آفتاب مناسب انتخاب کنیم؟

آیا ضد آفتاب‌تان در انتهای کمدتان و در بین لباس های شنا و حوله‌های شماست و فقط برای روزهایی که به ساحل و یا سفر می‌روید، بیرون آورده می‌شود؟ اگر این طور است، وقت آن رسیده که ضد آفتاب را جلوی چشم‌تان بگذارید. به گفته متخصصان حتماً در برابر نور خورشید از پوست خود محافظت کنید. اثرات مخرب نور خورشید ممکن است، کار شما را به درمان های پوستی، تجویزات پزشکی و حتی عمل های جراحی بکشاند.

اگر می خواهید در برابر خورشید محافظت شوید، باید روی یک کرم ضد آفتاب طیف گسترده که در برابر هر دو نور فرابنفش UVB و UVA از پوستتان محافظت می‌کند، سرمایه‌گذاری کنید. اگر برای انتخاب یک کرم ضد آفتاب خوب نیاز به راهنمایی دارید با ما همراه باشید؛ در این مقاله به سوالات پرتکرار شما پاسخ داده شده  است تا بتوانید بهترین ضد آفتاب را انتخاب کنید.

قبل از خرید ضد آفتاب به چه نکاتی باید توجه کنیم؟- دترلند

 آیا لازم است همه افراد از ضد آفتاب استفاده کنند؟

کوتاه‌ترین جواب ممکن این است: بله، همه افراد نیاز به استفاده از کرم ضد آفتاب دارند.

ضد آفتاب یک عامل حفاظتی موثر در مقابل آسیب پرتوهای قدرتمند نور خورشید برای همه سنین، هر جنسیتی و هر نوع پوستی است. استفاده منظم، احتمال ابتلا به سرطان خطرناک پوست در بزرگسالی را کاهش می‌دهد و هنگامی که ضد آفتاب در کنار سایر روش‌های حفاظت از پوست استفاده می‌شود، اثر آن بیشتر هم می‌شود.

مردان، زنان و کودکان بالای 6 ماه باید هر روز از ضد آفتاب استفاده کنند. این موضوع شامل حال تمام کسانی که پوست سیاه یا سفید دارند می‌شود. به خاطر داشته باشید که در طول زندگی پوست در مواجهه با نور خورشید دچار آسیب دیدگی و سوختگی می‌شود.

نوزادان زیر 6 ماه استثنا هستند زیرا پوست آن‌ها بسیار حساس است. به همین دلیل بهتر است به هیچ عنوان در معرض آفتاب قرار نگرفته و در صورت لزوم برای آن‌ها از سایه بان و لباس‌های محافظ در مقابل نور خورشید استفاده کنید.

آیا در صورت ماندن در خانه، باز هم به ضد آفتاب نیاز داریم؟

حتی اگر بعدازظهر خود را در استخر سرباز نمی‌گذرانید، این امکان وجود دارد که از طریق پنجره‌ها، با اشعه ماوراء بنفش در تماس باشید. تحقیقات نشان می‌دهد، استفاده روزانه از ضد آفتاب می‌تواند خطر ابتلا به سرطان پوست و پیری آن (چین و چروک و لک‌های تیره) را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

چرا باید از ضد آفتاب استفاده کنیم؟

چرا باید از ضد آفتاب استفاده کنیم؟

5 دلیل ضرورت استفاده از ضد آفتاب عبارتند از:

1. از پوست شما در برابر اشعه فرابنفش محافظت می‌کند.

نازک شدن لایه اوزون، خطر تأثیرات منفی اشعه‌های فرابنفش خورشید بر پوست را افزایش داده است. ضد آفتاب سد راه این اشعه‌ها شده و باعث جلوگیری از آفتاب سوختگی می‌شود. برای همین توصیه ی اول متخصصان پوست انتخاب یک کرم ضد آفتاب خوب و استفاده روزانه از آن است.

2. خطر سرطان پوست را کاهش می‌دهد.

شایع‌ترین نوع سرطان در ایالات متحده آمریکا سرطان پوست است. با استفاده روزانه از ضد آفتاب، خطر ابتلا به این بیماری را به نصف برسانید.

3. از پیری زودرس پوست جلوگیری می‌کند.

آسیب‌های ناشی از اشعه فرابنفش خورشید سبب پیری زودرس پوست می‌شود که از جمله نشانه‌های آن ضخیم شدن پوست و چرمی شدن ظاهر پوست، تغییر رنگ آن و کاهش کلاژن است که به شکل خط و چین و چروک روی پوست ظاهر می‌شوند.

4. به حفظ رنگ پوست کمک می‌کند.

استفاده از ضد آفتاب مانع از تغییر رنگ پوست و ایجاد لکه های تیره می‌شود. این کار به لطافت و ثابت ماندن رنگ پوست کمک می‌کند

5. موجب افزایش سلامت پوست می‌شود.

کرم ضد آفتاب، پروتئین‌های ضروری پوست مانند کلاژن، کراتین و الاستین را حفظ می‌کند. برای لطیف و سالم نگاه داشتن پوست‌تان به این پروتئین‌ها نیاز دارید. مطمئن شوید که ضد آفتاب شما حاوی اکسید تیتانیوم است تا از این موهبت‌ها برخوردار شوید.

یک کرم ضد آفتاب خوب باید فیزیکی باشد یا شیمیایی؟

همانطور که می دانید، ضد آفتاب ها بر اساس ترکیبات تشکیل دهنده شان به دو نوع تقسیم می‌شوند، ضد آفتاب شیمیایی و ضد آفتاب فیزیکی (مینرال). حال سوالی که ذهن هر کسی را به خودش مشغول می‌کند، این است که کدام نوع بهتر است؟

جواب آسان است؛ هر یک  از انواع ضدآفتاب شیمیایی و طبیعی از پوست شما در مقابل نور خورشید به خوبی محافظت می‌کنند؛ البته تا زمانی که هر روز صبح به میزان لازم از آنها استفاده و در طول روز نیز آن را تجدید کنید. فقط کافی است ضدآفتابی را بیابید که با آن راحت باشید، یعنی آنقدر با پوستتان سازگار باشد که دلتان بخواهد هر روز از آن مصرف کنید.

 

نوع پوست در انتخاب ضد آفتاب مهم است؟

نوع پوست در انتخاب ضد آفتاب مهم است؟

در ادامه می‌خوانید که کدام ضد آفتاب برای چه نوع پوستی بهتر است.

  • اگر پوستتان چرب است، باید از ضد آفتابی سبک و فاقد چربی (oil free) استفاده کنید.
  • اگر فکر می کنید پوست حساسی دارید که به راحتی قرمز می شود، باید ضد آفتابی را برگزینید که پوستتان را تحریک نکند و آن را نسوزاند. روی این ضد آفتاب ها عبارت ضد حساسیت (Hypoallergenic) درج شده است.
  • اگر منافذ پوست شما مسدود است و جوش دارید، توصیه می‌کنیم ضد آفتابی را انتخاب کنید که فاقد مواد کومدوژن زا (non-comedogenic) باشند تا این مشکلات پوستی تشدید نشوند.
  • اگر رنگ پوستتان تیره است، به ضدآفتابی نیاز دارید که روی پوستتان نماسد و حالت گچ مانند پیدا نکند. بنابراین، ضد آفتاب های شیمیایی انتخاب بهتری برای برای شما هستند.

برای اطمینان از سازگاری با پوست‌تان بهتر است، پیش از مصرف هر ضد آفتاب جدیدی روی تمام پوست، آزمون حساسیت را انجام دهید.

 

SPF روی ضد آفتاب ها به چه معناست؟

هرچند مفهوم SPF برای بسیاری مبهم است، فهم آن بسیار ساده است. اصطلاح «SPF» مخفف عبارت «Sun Protection Factor» به معنای فاکتور حافظتی در برابر خورشید است. این شاخص، معیاری برای اندازه گیری توانایی ضد آفتاب برای حفاظت از پوست شما در مقابل پرتوهای UVB است. البته فراموش نکنید که SPF تنها معیار کرم ضد آفتاب خوب نیست. در ادامه به این موضوع بیشتر می‌پردازیم.

مثلاً اگر پوستی در تماس مستقیم و حفاظت نشده با آفتاب باشد، پس از یک دقیقه فرایند قرمز شدن و سوختگی آن آغاز می شود. اما استفاده از یک ضد آفتاب SPF 15 این فرایند را 15 مرتبه کندتر می‌کند.

فرض کنید یک ضد آفتاب SPF 30 خریده‌اید. اگر معمولاً 10 دقیقه طول می‌کشد تا پوستتان بسوزد، با استفاده از یک ضد آفتاب SPF 30 پوست‌تان را 300 دقیقه یا 5 ساعت در مقابل خورشید حفاظت کرده‌اید.

توجه کنید که SPF فقط از پوست شما در مقابل اشعه ی UVB ( اشعه ای که سبب قرمز شدن یا سوختگی سطحی پوست می‌شود) محافظت می‌کند و تأثیری بر محافظت در برابر اشعه ی UVA ندارد. در حالی که، اشعه ی UVA نیز اثرات مخربی بر پوست دارد و آسیب های طولانی مدتی نظیر پیری و چین و چروک را ایجاد می‌کند.

ضد آفتاب با SPF چند بهتر است؟

قاعده کلی spf به این ترتیب است: SPF کمتر از 15 میزان محفاظت کمی از پوست ارائه می‌دهد. محافظت از پوست SPF های بین 15 تا 30 در رده ی متوسط قرار می‌گیرد. و ضد آفتاب های دارای SPF بالاتر از 30 به میزان بالایی از پوست محافظت می‌کنند.

به طور کلی، یک فرد معمولی با استفاده از یک ضد آفتاب SPF 30 می‌تواند به خوبی از پوست خود در مقابل پرتوهای خورشید محافظت کند، البته به شرطی که به قدر کافی از آن مصرف و آن را تجدید کند.

انتخاب کرم ضد آفتاب خوب تا حد زیادی به نوع پوست شما بستگی دارد. طبق گزارش انجمن سرطان پوست کرم ضدآفتابی که SPF آن 30 است، تا 97 درصد از پوست شما محافظت می‌کند. همچنین، ضد آفتابی که SPF آن ۵۰ است، پوست شما را تا ۹۸ درصد محافظت می‌کند. ممکن است این تفاوت ها ناچیز به نظر برسند، اما اگر به نور حساسید یا سابقه ی ابتلا به سرطان پوست را دارید، این درصد اضافه تفاوت زیادی ایجاد می‌کند.

ضد آفتاب طیف گسترده (BROAD SPECTRUM) چه نوع ضد آفتابی است؟

همانطور که خواندید، SPF ضدآفتاب، در مقابل پرتو مخرب UVB از پوست شما محافظت می‌کند، در حالی که ضررهای آفتاب فقط به این اشعه مربوط نیست، پرتو UVA نیز در درازمدت چین و چروک، پیری زودرس و آسیب پوستی ایجاد می‌کنند.

بنابراین، بهتر است برای آنها هم فکری کرد. اینجاست که پای ضد آفتاب طیف گسترده (broad spectrum) به میان می‌آید. ضدآفتاب های طیف گسترده هم در برابر پرتو UVA از پوست محافظت می‌کنند و هم در برابر اشعه ی UVB.

 

چگونه بهترین ضد آفتاب را برای کودکان انتخاب کنیم؟

کرم ضد آفتاب خوب چه ویژگی دارد؟😎 راهنمای انتخاب ضد آفتاب - دکتر فارمو

 

متخصصان پوست برای کودکان و همچنین افرادی که پوست حساس دارند، استفاده از کرم‌های ضد آفتاب فیزیکی را توصیه می‌کنند؛ زیرا احتمال بروز بثورات یا سایر واکنش های آلرژیک را در آن‌ها پایین می‌آورد. درواقع یک ضد آفتاب هایپوآلرژنیک فرموله شده با اکسید روی، برای کودکان یک انتخاب عالی است.

به دلیل شیطنت‌های کودکان نوپا استفاده از اسپری‌های ضد آفتاب راحت‌تر بوده و روند تعقیب و گریز برای زدن ضد آفتاب را کاهش می‌دهد! هنگام استفاده از اسپری ضد آفتاب، سری آن را نزدیک پوست نگه داشته و اسپری کنید تا مطمئن شوید میزان کافی آن، روی پوست زده شده است.

 

ضد آفتاب های مخصوص کودکان موجود در دارو724 را مشاهده کنید :

https://daroo724.ir/shop/کرم-ضد-آفتاب-کودک-مدیسان-spf40-مناسب-پوست-حس

https://daroo724.ir/shop/اسپری-ضدآفتاب-کودکان-سی-گل-spf50حجم-150-میلی-ل

بهترین نوع ضد آفتاب کدام است: اسپری، لوسیون، استیک یا ژل؟

بهترین نوع ضد آفتاب

ضدآفتاب به شکل لوسیون، اسپری یا شکل‌های دیگر موجود است و انتخاب آن‌ها بستگی به ترجیح شخصی‌تان دارد. ضد آفتاب‌ها به شکل کرم، لوسیون، ژل، اسپری و استیک و بسیاری از فرمول‌های منحصر به فرد به بازار عرضه می‌شوند. در آخر، بهترین ضد آفتاب همانی است که شما استفاده می‌کنید.

البته یک ضد آفتاب تنها هنگامی موثر است که به شکل درست آن را استفاده کنید. شما باید مقدار یک اونس (حدود 30 گرم، معادل حدودا به مقدار یک استکان کوچک یا به اندازه یک توپ گلف) ضد آفتاب را به تمام بخش‌هایی از پوستتان بزنید که در معرض آفتاب است. برای کل صورت‌تان به مقدار یک سکه ضد آفتاب بزنید و یادتان باشد که هر دو ساعت یک بار و بلافاصله بعد از تعریق شدید یا شنا کردن، آن را تمدید کنید.

اگر فقط یک اسپری ضد آفتاب دارید و باید آن را روی صورتتان تمدید کنید، بهتر است که برای استفاده یکنواخت‌تر، آن را مستقیم به دستانتان اسپری کنید و با انگشتانتان به صورتتان بزنید.

 

هر چند ساعت یک بار باید ضد آفتاب را تجدید کنیم؟

 

چگونگی استفاده از ضدآفتاب خیلی مهم است. اینکه هر روز، فقط یک بار از کرم ضد آفتاب خوب استفاده کنید، کافی نیست. بهتر است هر 2 تا 3 ساعت یک بار آن را تجدید کنید. پس از انجام تمرینات ورزشی، شنا، تعریق، پاک کردن صورت با حوله و شست وشوی پوست، لازم است دوباره ضد آفتاب بزنید.

یادتان باشد که ضدآفتاب فقط مخصوص روزهای آفتابی نیست. چه در هوای آفتابی و چه در هوای ابری و برفی، ضدآفتاب باید جزئی جدایی ناپذیر از زندگی شما باشد.

 

چند نمونه از ضد آفتاب های موجود در دارو 724 :

https://daroo724.ir/shop/کرم-ضد-آفتاب-رنگی-فاقد-جاذب-های-شيميايی

https://daroo724.ir/shop/کرم-ضد-آفتاب-و-ضد-چروک90-spf-پرودرما-مناسب-ان

https://daroo724.ir/shop/کرم-ضد-آفتاب-و-ضد-لک-رنگی-لافارر-مخصوص-پ-2

https://daroo724.ir/shop/کـرم-ضد-آفتاب-spf50-مکس-پروتکت-بدون-رنگ-نئود

https://daroo724.ir/shop/کرم-ضد-آفتاب-spf50-هایلی-پروتکتیو-بدون-رنگ-ن

 

DarooAdmin
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.