چرا باید از سرم مو استفاده کنید؟

با وجود این، ممکن است هنوز در استفاده از این محصول شک داشته باشید. ما اینجاییم تا بگوییم چرا باید همین الان از آن استفاده کنید. توصیه می‌کنیم متن کوتاه زیر را بخوانید تا با ترکیبات تشکیل‌دهنده، فواید سرم مو و همچنین ویژگی‌های بهترین سرم مو آشنا شوید.

سرم مو چیست؟

سرم مو چیست ؟

سرم مو اساساً یک روش ابتکاری برای مراقبت از موهای شماست. با استفاده از سرم مو، می‌توانید به آسانی به موهایتان حالت بدهید تا زیباتر دیده شوند. جالب است بدانید این محصول، بیشتر روی سطح مو (کوتیکول) اثر می‌‌گذارد و به اعماق مو نفوذ نمی‌کند.

در واقع، سرم یک لایه حفاظتی را دور ساقه مو ایجاد می‌‌کند. با این کار، در برابر آسیب‌های مختلف (عوامل محیطی، ابزارهای حرارتی حالت دهنده مو و محصولات شیمیایی) از آن محافظت می‌کند. سرم، بافت مو را تقویت می‌کند و با جلوگیری از وز شدن مو و انعکاس نور، درخشش بیشتری به آن می‌دهد.

افزون بر این، با مصرف سرم، موهایی نرم و بدون گره خواهید داشت. خلاصه این‌که سرم مو برای تثبیت سریع حالت مو طراحی شده و می‌تواند جایگزینی برای نرم‌کننده‌های مختلف مو باشد.

سرم مو از چه موادی ساخته شده است؟

سیلیکون ماده اصلی انواع سرم مو موجود در بازار است. این ماده عنصری شیمیایی است که یک پوشش حفاظتی پلاستیک مانند را دور ساقه مو ایجاد می‌کند. به همین دلیل، با استفاده از سرم مو موهایتان، نرم، ابریشمی و بدون گره می‌شوند.

همچنین، این ماده، نور تابیده شده بر موها را منعکس می‌کند. پس، با استفاده از آن موها درخشان به نظر می‌رسند. سیلیکون موجود در سرم مو بسیار سبک است. بنابراین، سبب سنگینی و ریزش مو نمی‌شود. علاوه بر این، سیلیکون در نهایت تبخیر می‌شود و روی پوست کف سر باقی نمی‌ماند.

مواد دیگری نیز در سرم مو استفاده می‌شوند مثل سرامیدها، آمینو اسیدها و نرم‌کننده‌ها. این مواد با حفظ رطوبت و پروتئین، فیبرهای مو را تقویت می‌کنند و شکستگی و ریزش مو را کاهش می‌دهند. مواد نرم‌کننده، ساقه مو را مرطوب، نرم و خوش‌حالت می‌کنند.

سرم مو برای چه افرادی مناسب است؟

سرم مو برای موهای خشک، آسیب دیده و موهای وز استفاده می شود.

حالا که متوجه شدید سرم مو چیست احتمالاً می‌خواهید بدانید که آیا استفاده از آن برای موهای شما مفید است؟ بهتر است بدانید سرم مو بیشتر برای موهای خشک و آسیب دیده استفاده می‌شود. زیرا این نوع موها، تا شست‌وشوی بعدی، از هرلحاظ به محافظت نیاز دارند. افزون بر این، مصرف سرم برای موهای وز و آشفته عالی است. در واقع، این محصول جادویی برای انواع مو مناسب است.

اگر متوجه شدید که موی شما حتی پس از مصرف منظم شامپو ضعیف است، یک سرم مو بخرید. اگر نوک موهایتان به دلیل مصرف مواد شیمیایی خشک شده و موخوره دارد، همچنین اگر موهایتان به شدت وز است و به آسانی گره می‌خورد، وقت آن رسیده که سرم مو را امتحان کنید.

تفاوت بین روغن مو و سرم مو

ممکن است روغن و سرم مو از لحاظ ظاهری مشابه یکدیگر باشند. گاهی نیز نام این دو محصول به جای یکدیگر استفاده می‌شود، اما این‌ها یکسان نیستند. در ادامه توضیح می‌دهیم که چرا این دو با هم متفاوتند:

 1. روغن مو یک محصول مراقبتی مغذی و نرم‌‌کننده است. این محصول به عمق تار مو نفوذ می‌کند و سلامت درونی آن را افزایش می‌دهد. در حالی که، سرم مو یک محصول کمکی حالت‌دهنده مو است. سرم روی ساقه مو می‌نشیند و یک پوشش خارجی روی آن ایجاد می‌کند. هدف از این پوشش خارجی حفاظت از مو و درخشش آن است.
 2. روغن مو بیشتر از اسیدهای چرب تشکیل شده‌ است تا ساقه‌های مو را نرم کند و لیپیدهای موجود در آن‌ها را جایگزین سازد. در واقع روغن مو برای جلوگیری از شکستگی موها ساخته شده است؛ اما سرم مو محصولی بر پایه سیلیکون است که مقاومت کوتیکول مو را افزایش می‌دهد. در نتیجه، شکل طبیعی موها را حفظ می‌کند.
 3. همه می‌توانند از روغن مو استفاده کنند. (البته روغن‌های سنگین مانند روغن زیتون ممکن است حفظ حالت برخی انواع مو را دشوار کنند.) اما سرم مو بیشتر برای موهای ضخیم، فر و در هم پیچیده مناسب است. با استفاده از سرم، موهایی حالت‌پذیر، نرم و درخشان خواهید داشت.
 4. بیشتر روغن‌های مو، به مرور موهایتان را سنگین می‌کنند و آن‌ها را پایین می‌کشند؛ مثل روغن زیتون که موهای فر را سنگین و کم‌حالت می‌کند.) اما یک سرم موی سبک هیچ وقت موجب نمی‌شود که موهایتان چسبنده به نظر بیاید. علاوه بر این، مواد سرم روی کف سرتان باقی نمی‌ماند.

سرم مو چه فوایدی دارد؟

موهای شما هر روز در معرض تابش شدید نور خورشید، رطوبت بیش از حد، آلاینده‌های مضر، مواد شیمیایی سمی و گرمای بیش از حد ابزارهای حالت‌دهنده مو است. حتماً می‌دانید که همه این موارد به موهایتان آسیب می‌زنند.

شستن مو کمک می‌کند تا از شر آلودگی‌های روی سر خلاص شوید، اما این کار مو را از آسیب‌های محیطی، شیمیایی و حرارتی حفظ نمی‌کند. به همین دلیل است که استفاده از سرم مو مطرح می‌شود. در این مقاله خواندید که سرم مو چیست و از چه موادی تشکیل شده، در ادامه فواید سرم مو را بیان می‌کنیم:

1) از مو محفاظت می‌کند

سیلیکون موجود در سرم مو یک پوشش حفاظتی پلاستیک مانند را در اطراف ساقه مو ایجاد می‌کند. این پوشش از صدمه عوامل آسیب‌زای محیطی (نور خورشید، آلاینده‌ها، رطوبت و غیره)، فرآیندهای شیمیایی و ابزارهای حرارتی حالت‌دهنده مو جلوگیری می‌کند.

سرم آسیب ساقه مو را برطرف میکند

2) آسیب ساقه مو را برطرف می‌کند

آمینو اسیدهای موجود در سرم مو، آسیب ناشی از روش‌های شیمیایی (مانند فر دائم، رنگ کردن و غیره) را ترمیم می‌کند. همچنین، در حین استفاده از ابزارهای حرارتی حالت‌دهنده مو، از آسیب بیشتر به مو جلوگیری می‌کند.

3) درخشش زیبایی به موها می‌دهد

سرم مو نوری را که بر موها می‌تابد، منعکس می‌کند، در نتیجه، بلافاصله بعد از مصرف آن، حتی موی کدر و بی‌حالت، درخشنده و زیبا می‌شود.

4) گره‌های مو را از بین می‌برد

سرم مو با نرم کردن فیبر و بافت مو، از وز شدن و گره‌خوردگی موها جلوگیری می‌کند.

5) ریزش مو را کاهش می‌دهد

سرم موی تقویت کننده، فیبر موهایتان را تقویت می کند. بنابراین، شکستگی و ریزش موی شما را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد.

6) چسبندگی را از بین می‌برد

سرم مو محصولی سبک و بدون چسبندگی است. حتی سرم طبیعی خانگی موهای شما را تغذیه و همانند روغن مو از آن‌ها مراقبت می‌کند.

 

چگونه سرم مو مناسب را برای موهای خود انتخاب کنیم؟

سیلیکون ماده مؤثره اصلی در ترکیب سرم‌های مو به شمار می‌رود. طبق تحقیقات انجام شده سیلیکون ها منحصر به فردند و بیشتر اوقات ماده‌ی اصلی محصولات ضد وز را تشکیل می دهند. با وجود این، باید توجه کنید که شناخت سایر مواد تشکیل‌دهنده که با موهای وز شما مبارزه می‌کنند نیز اهمیت شایانی دارد.

برای مثال، اگر موهای خیلی خشک و وز دارید، باید سرم مویی را انتخاب کنید که دارای روغن‎هایی مانند روغن کرچک، روغن بلسان بنفش یا رُزوود (نوعی اقاقیا) و روغن مارولا (روغنی غنی از برخی ویتامین‎ها و مواد معدنی ضروری مانند Vitamin C ، Vitamin e  و سایر ترکیبات آلی) باشد تا ضمن آبرسانی قوی به موها، آن را درخشان و براق کند.

سرم‌های مناسب برای انواع مختلف مو

برای انواع مختلف مو و اهداف خاص، سرم‎های مناسبی وجود دارد. در اینجا دستورالعملی برای شما ارائه می شود تا بتوانید سرم مناسب برای موهای خود را انتخاب کنید.

سرم‌های مناسب برای موهای دارای موخوره

موخوره باعث می‌شود رشته‌های مو مستعد شکستگی و فرسایش شوند. اگر موخوره شدیدی دارید، سرم مو برای بهبود ظاهر موهای شما یک ضرورت به شمار می‌رود. با این حال، مطمئن شوید سرم‌هایی را انتخاب می‌کنید که حاوی کراتین باشند؛ زیرا کراتین برای ترمیم موخوره‌های آزاردهنده مفید است و از تقسیم شدن انتهای رشته موها جلوگیری می‌کند.

سرم های مناسب برای محافظت در برابر گرما و آلودگی

ما در آب وهوای گرم و مرطوب زندگی می‌کنیم. پس اگر به‌طور منظم از منزل خارج می‌شوید و در معرض نور آفتاب قرار می‌گیرید، باید بیشتر مراقب موهای خود باشید. سرم‌هایی را انتخاب کنید که حاوی روغن اسطوخودوس و روغن جوجوبا (آبرسان و تقویت کننده قوی) باشند؛ زیرا این روغن‌ها موهای شما را تقویت و تغذیه می‌کنند و درخشش و برق خاصی به موهایتان می‌دهند.

روغن اسطوخودوس ( Eau de toilette ) موهای شما را نرم و گره‌های مو را باز می‌کند و همچنین محافظ مو در برابر گرماست. افزون بر این، چنین سرم هایی برای مو بسیار سبک هستند و به سرعت جذب می‌شوند.

سرم مو برای موهای خشک

موهایی که بیش از حد خشک باشند نیازمند تغذیه و مراقبت بیشتری هستند. خبر خوب اینکه اکنون سرم‌هایی وجود دارند که در طول شب مورد استفاده قرار می‌گیرند و هنگامی‌که شما در خواب زیبای خود به سر می‌برید موهای شما را احیا می‌کنند.

مطمئن باشید که این سرم‌ها بر پایه کرم هستند و پایه روغنی ندارند و به جای سنگین کردن موهایتان، آنها را آبرسانی می‌کند. اگر موهای خشک خود را مرطوب کرده و به سرم‌های شبانه آغشته کنید، صبح با موهای درخشان و تغذیه‌ شده از خواب بیدار خواهید شد.

سرم مو برای موهای فر

موهای فر به‌خودی ‌خود تمایل دارند که هرچه بیشتر وز و غیرقابل کنترل شوند. بهترین سرم‌ها برای موهای موج‌دار و فر، سرم‌های دارای خاصیت مرطوب‌کنندگی بالا هستند. حتما صدها بار شنیده‌اید که سرم‌ها می‌توانند تأثیر شگرفی روی موهای پژمرده و بی‌جان داشته باشند.

موهای فر به کمی توجه بیشتر نیاز دارند. بنابراین، برای حفظ حالت فنری‌ مانند و براق موهای فر و احیای آنها سرم‌هایی حاوی روغن‌های آبرسان مانند جوجوبا، آرگان، بادام شیرین و مارولا را انتخاب کنید.

سرم مو برای موهای رنگ‌شده

اگر موهایی دارید که رنگ شده‌اند یا در معرض مواد شیمیایی بوده‌اند، سرم‌های موی مناسبی برای موهای شما وجود دارد که سبک وزن و بر پایه کرم (و نه روغن) هستند.

این سرم‌ها در کنار سیلیکون حاوی موادی مانند روغن جوجوبا (Jojoba oil)، روغن آرگان (Argan oil) و روغن نارگیل (Coconut oil) به همراه عصاره چای سبز است. این سرم‌ها برای افرادی که دارای موهای رنگ‌ شده هستند یا موهایی که در معرض مواد شیمیایی قرار گرفته‌اند کاملا مناسب است.

 

در ادامه، مراحل استفاده از سرم را به شما ارائه می‌دهیم تا بهترین اثردهی را داشته باشد.

همیشه موهای خود را پیش از استفاده از سرم بشویید.

یک قاعده سرانگشتی می‌گوید «سرم را فقط روی موهای شامپو زده استفاده کنید.»

استفاده از سرم بر روی موهای نشسته فقط باعث می‌شود وزن تار موها افزایش بیابد و موهای شما نازک‌تر و چرب‌تر به نظر برسد، گرد و غبار بیشتری را جذب و حتی شوره ایجاد کنند. این را بدانید که سرم مو فقط یک محصول حالت‌دهنده مو نیست بلکه یک ماده احیاکننده است که مواد مغذی موهای شما را فراهم می‌کند. با این همه، این اتفاق زمانی می‌افتد که سرم به ساقه و ریشه موها برسد. موهای نشسته جلوی این اتفاق را می‌گیرند.

از مقادیر زیاد سرم مو استفاده نکنید.

سرم‌ها در درجه اول ترکیبی از آب، روغن‌های ضروری و مواد احیاکننده شیمیایی هستند. استفاده بیش از حد از این مواد، موهای شما را چرب و به شکل غیرضروری سنگین می‌کند که می‌تواند از حجم موهای شما بکاهد. برای موهای با بلندی متوسط، یک تا دو قطره سرم و برای موهای بلندتر، سه تا چهار قطره سرم استفاده کنید.

نحوه استفاده از سرم برای موهای مرطوب

مقدار یک قطره سرم را روی کف دست خود بریزید. حال، سرم را به آرامی روی کف دست خود پخش کنید و روی قسمت‌های فرق مو و انتهای مو بمالید و ماساژ دهید. کارشناسان بر این باورند که سرم روی موهای مرطوب کارکرد بهتری دارد. البته به یاد داشته باشید نباید قطره‌های آب از ساقه موها بچکد بلکه وجود کمی نم روی موها کافی است.

موهای خود را به طرف جلو بیاندازید و آنها را در جهت عمودی از نوک ساقه‌ها به سمت ریشه‌ها به سرم آغشته کنید. فراموش نکنید برای جلوگیری از ایجاد موخوره، نوک ساقه موها را کاملا با سرم ماساژ دهید. حالا موها را به عقب برگردانید. دو یا سه قطره دیگر از سرم مو را روی کف دست خود بزنید و پوست سر خود را با آن ماساژ دهید. بگذارید سرم به مدت یک دقیقه جذب موها و پوست سر شود و سپس در صورت تمایل موهایتان را خشک کنید یا حالت دهید.

سرم به عنوان یک محافظ گرما عمل می‌کند و از در هم پیچیده شدن موها، که اغلب در موهای خیس اتفاق می‌افتد، جلوگیری می‌کند و به شما اجازه می‌دهد موهای خود را بهتر حالت دهید. همچنین به یاد داشته باشید زمانی که سرم را روی موهای مرطوب استفاده می‌کنید، خشک کردن موها با سشوار ضروری است؛ زیرا سرم روی پوست سر خیس موجب چسبیدن گرد و غبار به کف سر می‌شود که به هیچ‌وجه مطلوب نیست.

نحوه استفاده از سرم روی موهای خشک

بسیاری از متخصصان مو توصیه می‌کنند که از سرم برای حالت‌دهی موهایتان استفاده کنید؛ چراکه سرم مو از موس، که باعث خشک شدن موها و تضعیف آنها می‌شود، گزینه سالم‌تری است. سه تا چهار قطره سرم را با کف دست خود بردارید. حالا ابتدا سرم را به پشت موهای خود بمالید و سپس به قسمت جلویی و وسط مو بزنید تا سرم بیش از حد، حالت موهای شما را خراب نکند.

اگر بعد از استفاده احساس کردید که هنوز موهای شما پژمرده و بی‌جان است، یک یا دو قطره سرم دیگر بزنید و آن را در طرفین و جلوی موهای خود بمالید. موهای شما درخشان‌تر و سالم‌تر به نظر خواهد رسید. بسیار مراقب باشید که بیش از اندازه از سرم استفاده نکنید؛ زیرا این امر می‌تواند موجب شود تا موهای‌تان به جای باشکوه و پرجلوه بودن، شل و خمیده به نظر برسند.

بایدها و نبایدهای استفاده از سرم مو

اگر به طور منظم برای حالت دادن موهایتان از سرم مو استفاده می‌کنید، نکات زیر را به یاد داشته باشید:

 • برای دستیابی به نتیجه بهتر، بر اساس نوع، بافت، وضعیت و نیاز مویتان سرم موی مناسبی را انتخاب کنید.
 • مقدار کمی از محصول برای گرفتن نتیجه کافی است، بنابراین در مصرف آن افراط نکنید.
 • مطمئن شوید که سرم در کف دست‌هایتان به دمای مناسب رسیده است. زیرا در این صورت می‌توانید سرم را به طور یکنواخت روی موهای خود پخش کنید.
 • همیشه سرم مو را هنگامی مصرف کنید که موهای خود را به تازگی شسته‌اید. همچنین، موهای شما باید کمی مرطوب باشند تا مواد مفید سرم، به راحتی داخل مو نفوذ کنند.
 • سرم مو را به کف سر خود نمالید. در غیر این صورت، ریشه موهایتان به هم می‌چسبد و آسیب می‌بیند.

 سرم مو های موجود در دارو 724 را مشاهده کنید :

https://daroo724.ir/shop/سرم-مو-آرگان-نوتریسل-نئودرم-100-میلی-لیتر

https://daroo724.ir/shop/سرم-موی-آرگان-پلاس-ایروکس-30-میلی-لیتر

سخن پایانی

بهتر است بدانید که فواید سرم مو زیاد است. ما در این مقاله برخی از فواید سرم مو را برای شما گردآوری کرده ایم پس با خواندن این مطالب مفید همواره مواظب موهای خود باشید و در حفظ و نگهداری آن  اقدامات لازم را بعمل بیاورید.

یکی از فواید سرم مو نرم و صاف کردن موهای فر و  وز است. این موضوع برای کسانی که با مشکلات موهای فر مواجه اند اهمیت زیادی دارد،مخصوصا موهای بلند و فری که شانه کردن و برس زدن نسبتا سختی دارند. این ماده ی موثر گره موها را به آسانی باز کرده و شانه کردن موها را ساده تر می کند.

مو از اجزای مهم زیبایی اشخاص به حساب می آید. موها چه بلند باشند و چه کوتاه نیاز به مراقبت و درخشندگی خواهند داشت. پس استفاده از سرم مو برای همه ی افراد می تواند مفید باشد،سرم مو حاوی مواد سیلیکونی است که به موها ضرری نمی رساند. این ماده ی روغنی با ایجاد یک حفاظ دور موها به ترمیم مو و تقویت آن کمک زیادی می کند.

DarooAdmin
دیدگاه کاربران
1 دیدگاه
 • Mark 16 شهریور 1401 / 6:33 ق.ظ

  Thanks for your blog, nice to read. Do not stop.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.