لک پوستی و راه های درمان آن

شاید برای شما این یک سوال باشد که اصلا لک پوستی چیست ؟ لک پوستی به مشکلی گفته می شود که در آن بخش هایی از پوست به دلایل مختلف از جمله آفتاب سوختگی، افزایش سن، بیماری، آکنه، سوختگی و جراحات دچار تغییر رنگ می شود. لک پوستی در قسمت های مختلف بدن ممکن است به وجود آید که این امر ناشی از تفاوت میزان تجمع ملانین (مادّه رنگ دهنده به پوست و مو) در بخش های مختلف پوست است. در ادامه این مطلب به بررسی علل و عوامل ایجاد لک پوستی و انواع آن می‌پردازیم.

علل ایجاد لک پوستی چیست؟

عوامل مختلفی در ایجاد لک پوستی موثر هستند. برخی از این عوامل بیرونی محیطی بوده و برخی دیگر به درون بدن مربوط می‌شود. شناخت این دلایل به درمان لک پوستی کمک بسیاری می‌کند. چرا که با آگاهی از علت لک پوستی، نسبت به پیشگیری آن اقدام کرده و روند شکل گیری لک‌ها متوقف خواهد شد. دلایل مهم ایجاد لک پوستی عبارتند از:

  • رادیوتراپی
  • آفتاب سوختگی‌های متعدد و مکرر و به‌طور کلی تماس زیاد با آفتاب
  • بارداری
  • مصرف داروهای هورمونی مانند قرص‌های ضد بارداری
  • مشکلات هورمونی
  • سن
  • ژنتیک
  • وراثت

به موارد ذکر شده، استفاده نادرست و غیراصلی از لوازم آرایشی و بهداشتی، استفاده از لوازم آرایشی و بهداشتی غیراستاندارد و یا تاریخ‌مصرف گذشته و استفاده از مواد آرایشی نامتناسب با پوست را نیز باید به علل ایجاد لک پوستی اضافه کرد.

انواع لک پوستی

1- آکنه:

آکنه یکی از عواملی است که می تواند باعث ایجاد لک پوستی شود. آکنه ها ممکن است به دلایل مختلفی مانند استرس، ترشح بیش از حد چربی صورت، بلوغ، قاعدگی و… ایجاد شوند و اکثر اوقات نوجوانانی که به سن بلوغ می رسند، درگیر این موضوع خواهند شد.

آکنه ممکن است به صورت جوش سرسیاه که جوش هایی با سر سیاه هستند، جوش سرسفید که جوش هایی دارای عفونت هستند، پاپول که برجستگی های قرمز کوچکی روی پوست هستند و پوسچول که جوش های چرکی با عفونت زرد یا سفید هستند باشد.

برای درمان آکنه روش های مختلفی وجود دارد اما نیاز است که یک متخصص پوست آن را بررسی کرده و داروهای متناسب با پوست شما را تجویز کند. معمولا داروهایی برای درمان آکنه مصرف می شوند که کنترل چربی پوست را انجام می دهند تا پوست شما حالتی خشک تر پیدا کند و از شر آکنه خلاص شوید.

2- گره های پوستی:

گاهی اوقات وقتی سلول های پوست از بین می روند، در منافذ پوست گیر می کنند و باعث بسته شدن منافذ می شوند، حالا زمانی که چربی پوست می خواهد به بیرون ترشح شود، با منافذ بسته روبرو شده و با این سلول های مرده ترکیب می شود و این موضوع باعث می شود که داخل پوست عفونت کرده و به شکل آکنه ظاهر شوند.

گره های پوستی معمولا به صورتی هستند که درون آکنه زخم است و به همین خاطر کمی دردناک هستند و دست زدن به آنها هم ممکن است برایتان قابل تحمل نباشد.

برای درمان گره های پوستی، توصیه می کنیم که حتما به پزشک پوست مراجعه کنید تا داروهای مناسب این موضوع را به شما بدهد، البته پاکسازی منظم پوست هم می تواند از چنین مشکلاتی جلوگیری کند.

3- جوش کیستی:

وقتی سطح پوست آسیب می بیند، چربی و باکتری ها روی پوست شروع به حرکت می کنند تا بتوانند این آسیب دیدگی را پوشش دهند. جوش کیستی نوعی آکنه است که در روی سطح پوست تشکیل می شود و باعث به وجود آمدن برآمدگی های قرمز بزرگی می شود که بسیار هم دردناک هستند.

برای درمان این نوع لک پوستی، توصیه می کنیم که حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید، چون درمان این لک کمی سخت است و اگر آن را پیگیری نکنید و برای درمانش کاری نکنید، ممکن است به لکه هایی ماندگار روی پوست شما تبدیل شود.

4- کک و مک:

کک و مک یکی از انواع لک پوستی است که بر اثر جمع شدن رنگدانه های پوست در یک مکان به وجود می آید. کک و مک معمولا به صورت ارثی و ژنتیکی است و می تواند در هرکجای بدن ایجاد شود و رنگ هایی قرمز، قهوه ای، برنزه و… داشته باشد.

برای درمان کک و مک می توانید از روش های مختلفی استفاده کنید که یکی از آنها این است که به پزشک متخصص مراجعه کنید تا داروها و کرم های مناسب این موضوع را برای شما تجویز کنند.

درمان دیگری که برای این موضوع وجود دارد، استفاده از لیزر درمانی است که می تواند به سرعت کک و مک را از بین برده و پوست شما را شفاف کند.

5- لکه های آفتابی:

لکه های آفتابی یکی از انواع لک پوستی هستند که بر اثر ماندن زیاد در زیر نور آفتاب ایجاد می شوند. اگر ناحیه ای از پوست یا تمام پوست شما مدت زیادی زیر نور آفتاب بماند، ممکن است دچار این نوع لکه پوستی شوید و صورتتان کمی لک دار شود.

برای درمان لکه های آفتابی، می توانید از کرم های ضد آفتاب و لایه بردار استفاده کنید تا خیلی سریع و راحت این مشکل را درمان کنید. البته لیزر درمانی هم می تواند راه سریعتری باشد و این مشکل را به راحتی از بین ببرد.

6- ملاسما:

ملاسما یکی دیگر از انواع لک پوستی است که به دلیل تجمع بیش از حد رنگدانه های پوست ایجاد می شود و معمولا به خاطر تغییرات هورمونی در بدن به وجود می آید. به همین خاطر است که معمولا ملاسما در افرادی دیده می شود، که در دوران بارداری هستند و یا زیاد قرص های ضد بارداری مصرف می کنند.

معمولا بهترین روش برای درمان این نوع لک پوستی ، لیزر درمانی است که می تواند سریع و آسان این لک ها را از بین ببرد، اما روش های دیربازده تری مانند استفاده از داروها و کرم های پوستی هم هستند که می توانید از آنها استفاده کنید. البته باید این داروها را از پزشک متخصص دریافت کنید که متناسب با پوست شما باشند.لک های ملاسما

7- موی زیرپوستی:

گاهی اوقات ممکن است موها به دلیل اصلاح نامناسب و یا دلایل دیگر، زیرپوست دور خود بپیچند و یا در پوست فرو بروند و این موضوع می تواند باعث شود که در آن قسمت پوست عفونت ایجاد شده و آکنه به وجود بیاید.

معمولا روش هایی مانند اپیلاسیون، اصلاح مو با بند و… می تواند باعث ایجاد چنین مشکلاتی شود و بهترین راه برای جلوگیری از این روش،لیزر موهای زائد است. در صورت ابتلا به چنین لکه هایی، توصیه می کنیم که حتما به پزشک مراجعه کنید تا صورت شما را پاکسازی کرده و چرک های این لک را تخلیه کند تا از بزرگتر شدن آنها جلوگیری شود.

8- ماه گرفتگی:

یکی از انواع لک پوستی ماه گرفتگی است که به آنها لکه تولد هم گفته می شود. این لکه ها معمولا به دلیل جمع شدن رنگدانه های پوست در یک مکان و پخش نادرست آنها و یا به دلیل تشکیل لایه ای ضخیم از پوست که مانند لکه دیده می شود، به وجود می آیند.

این نوع لک ها معمولا بی خطر هستند و می توانید با مراجعه به پزشک متخصص پوست و بررسی این لکه ها، از سلامت کودک خودتان اطمینان حاصل کنید.

لک ماه گرفتگی

9- تبخال:

تبخال نوعی از لک پوستی است که بر اثر موارد مختلفی مانند سرماخوردگی، استرس و ترس می تواند ایجاد شود. معمولا تبخال در روی لب و یا دور دهان ایجاد می شود و به شکل تاول است که در آنها مایعاتی وجود دارد و دردناک هم هستند.

البته باید به این نکته هم توجه داشته باشید که تبخال می تواند منتقل شود و اگر در زمانی که کسی تبخال دارد به او نزدیک شود و ارتباط نزدیکی داشته باشید، ممکن است خودتان هم به آن دچار شوید.

گاهی اوقات ممکن است تبخال برطرف شود ولی جای آن روی پوست باقی بماند و لکه های پوستی ایجاد کند. برای حل این مشکل می توانید از لیزر درمانی استفاده کنید تا مشکل لک صورت خودتان را کاملا حل کنید.

10- لک جراحات:

گاهی اوقات ممکن است مواردی مانند زخم، تصادف، بخیه و… باعث ایجاد انواع لک پوستی شوند و روی پوست باقی بمانند. این لک ها می توانند به دلیل جوش خوردن نامناسب پوست باشند و یا به دلیل ماندن علامت بخیه به وجود بیایند.

برای حل این مشکل، می توانید به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید تا داروهای لایه بردار و مناسبی را برای شما تجویز کند و بتوانید این لک را حل کنید. البته لیزردرمانی هم می تواند به این موضوع کمک کند و باعث شود که این لک خیلی سریع از بین برود.

11- لک های ناشی از سرطان پوست:

گاهی اوقات ممکن است بیماری سرطان پوست باعث شود که انواع لک در پوست شما به وجود بیاید. در این حالت نیاز است که بتوانید این مشکل را تشخیص دهید و سریعا برای درمان آن اقدام کنید.

12-لک‌های پیری:

قرار گرفتن در معرض نور خورشید منجر به فعال شدن بیش از حد سلول‌های رنگدانه پوست می‌شود و تولید ملانین را در نواحی خاصی از پوست تسریع می‌کند که نتیجه آن لکه‌های پیری بی‌خطر است.این لکه‌های کوچک و تیره می‌توانند در هر ناحیه از بدن که در معرض نورخورشید قرار گرفته است، ایجاد شوند. آنها بیشتر در افراد بالای 50 سال شایع هستند، اما می‌توانند افراد جوان‌تر را نیز درگیر کنند. لکه‌های پیری نوعی هیپرپیگمانتاسیون هستند.

لک‌های پیری اغلب در سن بالای 40 سال بروز پیدا می‌کنند، تیره‌رنگ رنگ هستند و معمولا به رنگ مشکی یا قهوه‌ای تیره دیده می‌شوند. لکه‌های پیری کاملا بی‌ضرر هستند و درمان لک صورت پیری در اغلب موارد به دلیل بازگشت زیبایی پوست است.

لک های پیری

13-لک پیسی

پیسی نوعی بیماری با زمینه ژنتیکی یا وراثتی است که در سنین مختلف بروز می‌کند. در این بیماری می‌تواند در تمام نقاط بدن ظاهر شود و سرعت انتشار بالایی نیز دارد. لکه‌هایی که پیسی ایجاد می‌کند با رنگی کاملا روشن‌تر از پوست سالم فرد با ابعاد بزرگ دارد. درمان لک پوست صورت در این موارد حتما باید تحت نظارت دقیق پزشک باشد.

راه‌ها و روش‌های درمان لک پوستی

روش‌های اصلی درمان را می‌توان به‌صورت زیر دسته‌بندی کرد:

لیزر درمانی:

در این روش باهدف قرار دادن ملانین موجود در پوست، لکه‌های ایجادشده بر روی آن را محو می‌کند. لیزر ارسال‌شده در این روش، رنگ‌دانه‌های موجود در لکه‌های پوستی را جذب می‌کند و با این شرایط محیطی گرم برای رنگ‌دانه‌ها ایجاد می‌کند که باعث تجزیه شدن آن‌ها به ذرات ریزی می‌شود که به‌صورت طبیعی امکان دفع آن‌ها با مرور زمان و رشد پوست وجود دارد. این روش بسیار مؤثر است؛ اما گران و پرهزینه است. همچنین تا حدودی درد نیز برای بیمار در حین عمل به وجود می‌آورد.

این روش بهترین روش برای زمانی است که لکه‌ها بسیار قدیمی می‌باشند. با این روش حتی لکه‌های تیره تشکیل‌شده در اعماق پوست نیز قابل‌درمان هستند که این‌یکی از مزیت‌های این روش است. چراکه باقی روش‌ها قابلیت درمان لک‌ها قدیمی را ندارند. لکه‌های بسیار روشن با 4 یا 5 جلسه قابل‌درمان می‌باشند. لیزر درمانی در صورت مراقبت‌های بعد از لیزر تا 99 درصد مؤثر خواهد بود.

لایه‌برداری شیمیایی:

برای درمان لکه‌های قهوه‌ای و کک و مک معمولاً از روش لایه‌برداری شیمیایی استفاده می‌شود. در این روش با قرار دادن یک محلول شیمیایی ‌بر روی پوست، لایه‌های خارجی پوست از بین می‌رود. در ادامه نیز با رشد پوست جدید در محل درمان، ظاهر پوست صاف‌تر و با چین‌وچروک کمتر شکل می‌گیرد.

معمولاً این روش زمانی استفاده می‌شود که دیگر روش‌های درمان سطحی نتواند لکه‌های ایجادشده را درمان کند. این لایه‌بردارها اسیدهایی هستند که به سه دسته اصلی ملایم، متوسط و عمیق تقسیم می‌شوند. اجزای اصلی لایه‌بردارهای ملایم اسیدهای آلفا هیدروکسی، اسید گلیکولیک و اسید لاکتیک است. این نوع لایه‌بردارها مؤثرترین روش‌ها برای درمان لک‌های تیره روی پوست هستند.

میکرودرم آبریژن:

دستگاه میکرودرم ابریژن از جدیدترین دستگاه ها برای رفع کک و مک روی پوست، رفع لک های مادرزادی، درمان لک بارداری و بهبود ظاهر پوست است. میکرودرم ابریژن برای جوانسازی پوست، کاهش چین و چروکها و بستن منافذ باز پوست نیز کاربرد دارد.در این روش با پرتاب ذرات بسیار ریز برای از بین بردن و برداشتن لایه‌های سطح بالای پوست استفاده می‌شود. به‌این‌ترتیب پوست جدید به‌جای پوست از بین رفته تشکیل می‌شود که لکه‌های قدیمی کمتر و خفیف‌تر دیده شوند. در این روش معمولاً نیاز به چند جلسه است.

در این روش سلول‌های مرده از سطح پوست جمع‌آوری می‌شود. این روش بدون درد است و فقط کمی گرما بر روی پوست احساس می‌شود. تقریباً بلافاصله پس از درمان، بهبود آن قابل‌مشاهده است. این روش بیشترین اثربخشی و پاک‌سازی را بر روی پوست دارد. کریستال‌های  استفاده‌شده از این روش حساسیت‌زا نیستند، به همین دلیل این روش بسیار ایمن و تقریباً با همه پوست‌ها سازگار است.

 کرایوتراپی

کرایوتراپی یا سرما درمانی از دیگر روشهای درمان لک پوستی است. در این روش از گاز نیتروژن مایع یا گازهای دیگر مانند گاز ازت استفاده می شود. سپس این گاز بسیار سرد به محل موردنظر روی پوست اسپری شده، آن منطقه را فریز و منجمد می کند، سپس بافت را تخریب کرده و آن را از بین می برد. با از بین رفتن بافت پوست در محل مورد نظر، سلولهای پوستی برای ترمیم دست به کار می شوند و لایه های جدید جایگزین بافت قبلی می شود. به این ترتیب لک های صورت از بین می روند.

با اینکه کرایوتراپی از جمله روشهای کم تهاجمی محسوب می شود؛ اما ممکن است بعد از انجام آن جای ضایعه شبیه به یک لکه سفید روی پوست باقی بماند. به همین دلیل است که در این روش ترمیم پوست به نوع پوست و محل لک بسیار بستگی دارد.

درمان لک پوستی با استفاده از روش های خانگی

پوست صاف و بدون لک

لیمو ترش یکی از بهترین روش‌های طبیعی و سنتی است که می‌تواند بسیار برای درمان لک‌ پوستی مفید واقع شود. آب لیمو ترش باعث می‌شود تا پوست شما سفید و شفاف شود و همچنین ماسک لیمو ترش باعث می‌شود تا به مرور رنگ‌دانه‌های زیر پوستی تجزیه شوند.

یک روش دیگر برای درمان لک‌‌ قهوه‌ای صورت استفاده از ماسک عسل، گلاب و آب‌لیمو ترش است. اگر به طور مداوم از این ماسک استفاده کنید پوست شما پاک‌سازی می‌شود و همچنین این لک‌های پوستی به مرور از بین خواهد رفت.

شما همچنین می‌توانید با نوشیدن شیر در روز مقدار لازم پروتئین را به بدن برسانید و همچنین با استفاده از شیر و عسل یک ماسک طبیعی آماده کنید و هر روز مقداری از آن را به روی پوست خود قرار دهید. این امر منجر به تولید کلاژن در زیر پوست شما خواهد شد و پوست بازسازی می‌شود.

استفاده از آب پیاز را جدی بگیرید. اگر پنبه را به آب پیاز آغشته کنید و به پوست خود بمالید به مرور زمان لک‌های پوستی خود را از بین خواهید برد.

آب جعفری از گذشته تا به امروز برای پاک‌سازی پوست بسیار کاربرد داشته است.

استفاده از کپسول ویتامین E

از دیگر روش‌های درمانی طبیعی برای لک پوستی استفاده از کپسول ویتامین E هست. شما می‌توانید این کپسول را باز کنید و محلول موجود در آن را به روی پوست خود ماساژ دهید همچنین می‌توانید از ژل الوئه ورا برای مرطوب نگه داشتن و زیبایی پوست استفاده کنید.

حتما از خواص و ویژگی‌های حیرت‌انگیز روغن زیتون آگاهی دارید. روغن زیتون به کلاژن سازی پوست کمک شایانی می‌کند البته این درمان باید به طور مداوم و روزمره در برنامه‌ی شما قرار بگیرید.

درمان لک پوستی با روغن کرچک

روغن کرچک یکی از بهترین مواد طبیعی برای حل لک پوستی است. روغن کرچک حاوی ویتامین Eهست و دارای خاصیت پاک‌کنندگی فراوانی برای پوست است. همچنین روغن کرچک دارای اسیدهای چرب امگا 3 است. این اسید چرب به کاهش رنگ‌دانه‌های پوستی بسیار کمک می‌کند.

همچنین می‌توان از دیگر مزیت‌های امگا 3 به آب‌رسانی به پوست اشاره کرد. روغن کرچک خاصیت ضد لک دارد که استفاده از آن بسیار کارآمد است.

 انواع محصولات ضد لک در دارو724 را مشاهده کنید :

سخن پایانی

به‌طور کلی بهترین راه مقابله با لک پوستی پیشگیری از ایجاد آن است. موثرترین راه نیز برای این‌کار استفاده از کرم‌های ضدآفتاب استاندارد و باکیفیت و دوری از تماس طولانی مدت با نور آفتاب است. به‌خصوص برای افرادی که مستعد لک‌های پوستی هستند. حتی درمواردی که لک‌ها با روش‌های تهاجمی مانند لیزر یا میکرودرم‌ابریژن درمان می‌شوند، این پیشگیری اهمیت خود را دارد. درنهایت باید گفت، اینکه لک‌های پوستی شما در چه مرحله‌ای هستند و چه درمانی روی آن‌ها موثرتر است با تشخیص دکتر متخصص پوست مشخص می‌شود. توصیه می‌شود به‌هیچ عنوان از مشاوره افراد غیرمتخصص و توصیه‌های آن‌ها استفاده نشود.

 


کرم رفع لک و تیرگی وچه مناسب پوست خشک و معمولی

 


ژل رفع لک و تیرگی مناسب پوست چرب و مستعد آکنه وچه

 


کرم ضد لک و روشن کننده صورت فیس دوکس مدل پیگمازوم

DarooAdmin
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.