راهنمای انتخاب مسواک مناسب

نیازهای بهداشت دهان و دندان همه متفاوت است. انتخاب یک مسواک مناسب برای شما می‌تواند به طور قابل توجهی تجربه مراقبت از دهان و دندان شما را بهبود بخشد و به سلامت بهتر دهان و دندان کمک کند. شما به مسواکی نیاز دارید که متناسب با نیازهای خاص شما باشد.

 

مسواک مناسب دندان هایمان

شما چطور مسواک خود را انتخاب می کنید ؟ گاهی اوقات،کار ساده ای نیست. وقتی نوبت به خرید یک مسواک می رسد گزینه های زیادی وجود دارند که می توان از بین آن ها انتخاب کرد، که باعث می شود سخت باشد بتوان پی برد باید به دنبال چه نوع مسواکی بود.یک نقطه آغاز خوب این است که از دندانپزشک خود راهنمایی بخواهید تا توصیه ای به شما بکند.

بعلاوه،در اینجا به بیان برخی نکات مهم خواهیم پرداخت که به دنبال چه چیزی باشید:

سر کوچک مسواک و فرچه هایی که به خوبی طراحی شده باشند: مسواکی را انتخاب کنید که سر آن کوچک باشد و طراحی فرچه های آن به گونه ای باشد که به شما کمک کند به قسمت هایی از دندان ها دست پیدا کنید که دسترسی به آن ها دشوار است.

فرچه های نرم: مسواک شما باید فرچه های نرمی داشته باشد که برای لثه ها و دندان های شما لطیف باشند.

دسته راحت: بسیاری از مسواک ها دسته هایی دارند که دست روی آن ها نمی لغزد که باعث می شود وقتی خیس هستند استفاده از آن ها راحت باشد.بعلاوه،دسته برخی از مسواک ها بر اساس تحقیقات روی پنج روش مختلفی طراحی شده اند که افراد هنگام مسواک زدن دسته مسواک را در دست می گیرند.

بخاطر داشته باشید که تعویض منظم مسواک کمک می کند سطح بهداشت دهان و دندان های شما بالا باقی بماند زیرا تحقیقات بالینی نشان می دهند یک مسواک جدید نسبت به مسواکی که سه ماه است استفاده می شود 30% بیشتر می تواند به برداشتن پلاک های دندانی کمک کنند.

شکل و اندازه مسواک مهم است!

اندازه و شکل

هر دهانی متفاوت است و هر مسواک به راحتی به هر قسمت از دهان شما نمی‌رسد. اگر یک برس خیلی بزرگ باشد، به شما امکان نمی‌دهد به پشت دندان و دهان خود برسید، جایی که باکتری‌ها می‌توانند شکوفا شوند. اکثر مردم می‌دانند که یک سر برس که یک اینچ طول و نیم اینچ عرض دارد، راحت و آسان استفاده می‌شود، اگرچه برخی از افراد ممکن است برس کوچک‌تر را ترجیح دهند. دسته نیز باید در دست شما راحت باشد. یک نوع از مسواک که دسته خیلی کوتاه یا نازک دارد ممکن است باعث ایجاد احساس ناجور در شما شود، همانطور که دسته خیلی پهن یا کلفت نیز می‌تواند دردسر ساز باشد.

برس های مسواک 

مسواک با برس های نرم، متوسط و زبر و همچنین برس گرد و بدون محفظه موجود است. ممکن است به نظر برسد که برس های زبر دندان‌های شما را تمیزتر می‌کند، اما اعتماد به این است که گاهی آن‌ها بیش از حد تمیز می‌شوند. اگر برس های مسواک شما خیلی زبر و مسواک شما به صورت تهاجمی باشد فشار زیادی به دندان‌ها وارد می‌کند ، در واقع می‌توانید در این شرایط مینای دندان خود را خراشیده و آسیب بزنید. همچنین می‌تواند باعث عقب رفتن لثه‌ها شوید.

در واقع برای از بین بردن آفت دندان شما فشار زیادی لازم نیست، بنابراین برای اکثر افراد، بهترین حالت مسواک با برس نرم و گرد است. آن‌ها دندان‌های شما را تمیز می‌کنند بدون اینکه صدمه ای به آن‌ها وارد کنند.

توجه به زاویه مسواک

انتخاب زاویه در مسواک بسیار مهم بوده و از ویژگی های قابل توجه آن به شمار می آید. برخی مسواک ها کاملا زاویه دار و اصطلاحا کج بوده و هنگام استفاده امکان حرکت آسان و روان را فراهم خواهند آورد، از این رو در تهیه و انتخاب مسواک و زوایای آن نیز محتاط بوده و طرز استفاده صحیح و اصولی از مسواک زاویه دار را از دندانپزشک خود جویا شوید. مسواک مناسب را از مراکز خرید، لوازم آرایشی و بهداشتی و داروخانه های معتبر تهیه نموده و از سلامت و استانداردهای آن مطمئن شوید.

مسواک‌های برقی در مقایسه با مسواک‌های دستی 

مقایسه مسواک الکتریکی و معمولی

 

هر دو نوع مسواک می‌توانند به طور موثری دندان‌های شما را تمیز کنند. شما با انتخاب یکی، دیگری را لزوماً از دست نخواهید داد. با این حال، بسیاری از مردم دریافتند که استفاده از یک مورد دیگر لذت می‌برند در نهایت، بهترین مسواک همان مسواکی است که می‌خواهید استفاده کنید. برخی از افراد می‌توانند از مسواک برقی بهره مند شوند، مانند کسانی که دارای مشکلات حرکتی هستند که توانایی آن‌ها در نگه داشتن و حرکت مسواک را تحت تأثیر قرار می‌دهد. بیماران مبتلا به آرتروز، لرزش عضلات یا کودکانی که هنوز در حال توسعه مهارت های حرکتی ظریف خود هستند، تمیز کردن دندان‌ها با کمک مسواک برقی برای آن‌ها آسان تر می‌شود.

حتی بدون این ملاحظات، ممکن است متوجه شوید که مسواک‌های برقی را به دلیل این ویژگی‌ها ترجیح می‌دهید:

 • سنسورهای فشار: اگر دندان‌های حساسی دارید ، ممکن است از مسواکی قدردانی کنید که به شما اجازه می‌دهد در صورت فشار زیاد به دندان‌ها به شما اطلاع دهد.

تنظیمات مختلف مسواک: برخی از مسواک‌های برقی دارای تنظیمات مسواکی مانند چرخشی هستند، جایی که سر فقط در یک جهت می‌چرخد، ضد چرخش است، جایی که سر در جهات مختلف می‌چرخد، در حال چرخش است که نوسان می‌کند، که به شما می‌تواند طول‌های مختلف برس را بچرخاند در جهت مخالف، و نوسان دهنده-ضربان دار، که یک حرکت ضربان دار را به حرکت نوسانی اضافه می‌کند

 • تایمرها: استفاده از یک تایمر برای مسواک زدن به شما کمک می‌کند تا اطمینان حاصل کنید که برای زمان صحیح مسواک می‌زنید، زمان سنج بیشتر می‌شود. احتمالاً می‌دانید که باید حداقل 2 دقیقه مسواک بزنید، اما آیا می‌دانید بیشترین زمان مسواک زدن بیشتر افراد در مدت زمان کمتر از یک دقیقه است. اگر شما هم از آن دسته افراد باشید، این ویژگی می‌تواند یک مزیت بزرگ باشد.

مسواک زدن راحت تر با بریس: مسواک زدن دندان با بریس می‌تواند دردسر ساز شود اما مسواک‌های برقی می‌توانند برخی از کارهای سخت را برای شما انجام دهند. از آنجا که سر برس سریعتر حرکت می‌کند، بیرون بردن هرگونه ماده غذایی یا باکتری محبوس شده بدون انجام مانورهای پیچیده آسان تر است.

مسواک مناسب کودکان

از چه مسواکی برای کودکان استفاده کنیم؟ 

کمک به کودکان در ایجاد عادت‌های خوب مراقبت از دهان و دندان از سنین پایین بسیار مهم است، بنابراین انتخاب یک مسواک راحت و با کاربرد کلیدی است. مسواک‌های کودکان معمولاً دارای سر کوچک‌تر برای دسترسی آسان هستند. مکش داخلی در پایه نیز می‌تواند مفید باشد زیرا باعث می‌شود دسته مسواک به صورت ایستاده خشک شود و از شلوغی اطراف سینک ظرفشویی بکاهد. برای نوزادان و کودکان نوپا، یک مسواک با دسته بلندتر می‌تواند به والدین کمک کند تا هنگام مسواک زدن دندان‌های آن‌ها، چسبندگی خوبی داشته باشند.

مسواک مخصوص نوزادان این موارد برای نوزادان و کودکان نوپای کوچکی که دندان‌هایی دارند که شروع به روییدن می‌کنند توصیه می‌شود. برس های انگشتی به طور معمول از سیلیکون ساخته می‌شوند و دارای چندین شیار هستند که می‌توانند میکروب ها را به آرامی از لثه و نواحی دندان کوچک آن‌ها پاک کنند. همیشه مطمئن شوید مسواک کودک شما فاقد BPA است.

کودکان نیز مانند بزرگسالان، باید از مسواک نرم و مویی استفاده کنند. این امر به ویژه برای کودکان خردسال که هنوز با نحوه مسواک زدن صحیح آشنا نیستند و می‌توانند به آسیب دیدگی در ناحیه لثه حساس کمک کنند بسیار مهم است. مسواک با برس زبر نیز ممکن است برای مینای دندان در حال رشد بسیار مضر باشد. مسواک‌های کودکان دارای چندین گزینه برقی و دستی نیز هستند. شما انواع مسواک‌ها را در رنگ‌های مختلف و حتی برخی با شخصیت‌های مورد علاقه کودک خود از یک کارتون محبوب و داستان‌های کلاسیک پیدا خواهید کرد.

نکات مهم در انتخاب مسواک خوب

 1. مسواک هایی که الیاف بیشتری دارند، دندان ها را بهتر تمیز می کنند.
 2. در انتخاب مسواک بهتر است به مواردی که کنترل بیشتری در دست داشته باشند دقت کنید (سایزبندی هایی که متناسب با سایز دست و راحتی شما باشند).
 3. زاویه بین دسته مسواک و سر آن باید به قدری کم باشد که با شیبی ملایم به سر آن برسد.
 4. مسواک های کهنه و از کارافتاده می توانند به لثه و دندان های شما آسیب برساند و از نظر بهداشتی به رشد باکتری ها کمک کرده و از مخاطره انداختن دهان شما دریغ نمی کنند.
 5. عمر مناسب یک مسواک خوب نهایتا سه ماه است! زمان استاندارد تعویض یک مسواک برای فرد سالم یک ماه است و پس از سه ماه رشد باکتری ها روی سطح الیاف مسواک به حداکثر می رسد.
 6. پس از هر بار استفاده از مسواک آن را شسته و به صورت دستی باقی مانده خمیر دندان از لای الیاف آن خارج کنید.
 7. مسواک را در محیط های خشک نگهداری کنید. مسواک را داخل حمام یا هر جایی که هوای آنجا مرطوب است، نگهداری نکنید؛ چون الیاف آن نرم می شوند و خاصیت ارتجاعی مانند خود را از دست می دهند و از آن گذشته میکروب ها بر سطح آب روی مسواک تجمع می کنند.
 8. واضح است که دیگران نمی توانند از مسواک شخصی شما استفاده کنند و حتی توصیه می شود که مسواک خود را در مجاورت مسواک های دیگر قرار ندهید، زیرا باکتری ها بین آنها منتقل می شوند.
 9. مسواک را درون درپوش بگذارید.؛ زیرا در جلوگیری ازنشستن گرد و غبار و آلودگی محیط بر سطح مسواک کمک می کند.
 10. مسواک خیس را درون درپوش قرار ندهید چون در محیط مرطوب باکتری ها و قارچ ها سریع تر رشد می کنند.
 11. در بیماران مبتلا به مشکلات خاص پزشکی هر 3-1 هفته یکبار باید مسواک های مصرفی تعویض شوند.

انتخاب مسواک مناسب برای کودکان

مسواک های مخصوص کودکان غالبا به گونه ای طراحی می شوند که جذابیت لازم برای ترغیب کودک به مسواک زدن را داشته باشند. مسواک مناسب برای کودک شما لازم است ویژگی های زیر را داشته باشد:

 1. سر مسواک کوچک باشد تا در دهان کودک جا شود و سبب آزردگی وی نشود.
 2. موهای مسواک از نوع نرم (soft) باشد.
 3. موهای مسواک نایلونی و سر آن گرد باشد.
 4. دسته مسواک ضخیم باشد تا به راحتی در دست کودک قرار گرفته و کودک بتواند به خوبی مسواک را کنترل نماید.

در صورتیکه کودک شما از مسواک برقی استفاده می نماید حتما هنگام مسواک زدن بر کار او نظارت داشته باشید!

بهترین زمان مسواک زدن چه موقع است؟

بهترین زمان مسواک زدن آخر شب قبل از اینکه به خواب بروید و صبح قبل از صبحانه است. مسواک زدن آخر شب به علت اینکه در طول شب حین خواب فعالیت تخریبی باکتری های دهان افزایش میابد امری مهم است، همچنین مسواک زدن قبل از صبحانه نیز برای از بین بردن باکتری ها و از بین بردن بوی بد دهان و جلوگیری از پوسیدگی دهان موثر است.

روش صحیح مسواک زدن چگونه است؟ 

اینکه چگونه مسواک بزنیم و روش صحیح مسواک زدن چگونه است باید گفت این امر در کل به اندازه دفعات مسواک زدن اهمیت دارد و باید مطلع شوید که حین انجام آن تمامی سطوح دندانی باید به خوبی تمیز شوند. حداقل 2 دقیقه برای مسواک زدن باید زمان بگذارید تا تمامی سطوح داخلی و بیرونی سطح جونده دندان پاکسازی شود.

مراحل مسواک زدن:

 • ابتدا مسواک را مرطوب کرده و به اندازه یک نخود خمیر دندان روی مسواک بمالید و با زاویه 45 درجه مرز بین دندان و لثه را به آرامی به سمت لبه دندان و با حرکات جارویی تمیز کنید.
 • هنگام مسواک زدن ترتیبی را به طور منظم رعایت کنید تا همه دندان ها تمیز شوند.
 • فراموش نکنید تا روی زبان را نیز با مسواک تمیز کنید تا ذرات غذا و باکتری های چسبنده به زبان نیز پاکسازی شوند.
 • بعد از پاکسازی کامل دندان ها پس از کمی صبر دهان را با آب سرد شست و شو دهید.
چگونه مسواک بزنیم

از کشیدن نخ دندان غافل نشوید

از نخ دندان به اندازه مناسبی که نخ دندان را دور انگشتان هر دست بپیچید، جدا کنید به آرامی و همراهی انگشت شصت نخ را بین فاصله بین دو دندان و کمی زیر لثه برده و خارج کنید .

چگونه نخ دندان بکشیم

زمان عوض کردن مسواک  

تقریباً به اندازه انتخاب مسواک مناسب مهم است که بدانید چه زمانی باید مسواک قدیمی خود را تعویض کنید. دندانپزشکان توصیه می‌کنند هر 3-4 ماه مسواک خود را تعویض کنید. احتمالاً در این مرحله متوجه خواهید شد که برس های مسواک شما فرسوده به نظر می‌رسند. این در واقع می‌تواند به دندان‌های شما آسیب برساند یا باعث حساسیت بیشتر آن‌ها شود. دقت و صحت هنگام مسواک زدن بسیار مهم‌تر از سختی مسواک زدن است، بنابراین به یاد داشته باشید هنگام تمیز کردن دندان‌ها از حرکات دایره ای و ملایم استفاده کنید.

بسیاری از مسواک‌ها همچنین دارای یک شاخص به شکل یک قسمت رنگی از برس مسواک هستند. وقتی رنگ محو شد، زمان مسواک جدید فرا رسیده است! همچنین بهتر است زمان جایگزین کردن مسواک را به تقویم خود اضافه کنید، بنابراین فراموش نکنید چه زمانی باید آن‌ها را دور بیندازید.

به یاد داشته باشید بعد از بیماری مسواک خود را تعویض کنید. باکتری‌های ناشی از بیماری‌ها می‌توانند در برس های مسواک شما باقی بمانند، بنابراین همیشه باید بعد از بهبودی از سرماخوردگی، بیماری ویروسی یا آنفولانزا، آن‌ها را جایگزین کنید. جایگزینی سریع مسواک از ایجاد مجدد بیماری جلوگیری می‌کند، بنابراین با همان عامل دوباره بیمار نمی‌شوید.مکان مناسب نگهداری مسواک

چگونه از مسواک خود نگهداري كنيم؟

از قرار دادن مسواك خود داخل حمام يا دستشويي خودداري نماييد. محيط نگهداري مسواك بايستي خشك باشد. پس از هر بار استفاده از مسواك، آن را كامل بشوييد و باقي مانده خمير دندان يا خرده‌هاي غذا را از لابه‌لاي موهاي آن خارج نماييد. پس از شستن مسواك آن را خوب تكان دهيد تا قطرات آب از بين موهاي مسواك خارج شوند. محيط مرطوب بين موهاي مسواك، مكان مناسبي براي تجمع و رشد باكتريها و قارچ‌ها مي‌باشد. استفاده از درپوش براي حفاظت مسواك در مقابل گرد و غبار و آلودگي محيط بسيار مناسب است، اما در صورتيكه از درپوش استفاده مي‌كنيد هرگز مسواك خيس را داخل درپوش قرار ندهيد.

 

DarooAdmin
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.