راهنمای انتخاب بهترین خمیر دندان

خمیردندان مناسب

یکی از مراحل مهم در بهداشت دهان و دندان انتخاب خمیر دندان مناسب است. در سال های اخیر اهمیت بهداشت و دندان در بین عموم مردم بیشتر شده است و همین مسئله سبب شده است که بیماری های مربوط به این حوزه تا حد زیاد کاهش پیدا کند. نگهداری بهینه دندان ها با یک شستشوی صحیح تکمیل می شود. پس در این فرآیند نباید نقش خمیردندان را نادیده گرفت و باید در انتخاب آن ساختار دندان ها هم مد نظر قرار بگیرد.

اهمیت استفاده از خمیر دندان

رعایت بهداشت دهان و دندان برای سلامت آن ها کاملاً ضروری است و این کار صرف نظر از سن شما باید در روتین روزانه گنجانده شود. حداقل دو بار مسواک زدن در روز و استفاده از نخ دندان بعد از غذا، پلاک، ذرات غذا و تارتار را از دهان، بین دندان ها و در امتداد پوشش لثه از بین می برد.

با این حال، نوع خمیردندانی که استفاده می کنید هم بسیار مهم است و باید بتواند دندان های شما را در برابر پوسیدگی و ایجاد حفره، محافظت کند. همچنین یک خمیر دندان خوب، باید بتواند مینای دندان شما را ترمیم و تقویت کند. خمیر دندان در واقع به از بین رفتن هرچه بیشتر پلاک، جرم و ذرات غذا از دیواره لثه و روی دندان ها کمک کرده و باعث سفیدی بیشتر دندان ها می شود. همچنین با حذف ذرات غذا، به جلوگیری از بوی بد دهان کمک می کند.

همچنین مسواک زدن در کودکان برای بهداشت دهان و دندان آن ها و محافظت در برابر پوسیدگی و بیماری های لثه، به دلیل مصرف بیشتر مواد قندی، بسیار مهم است. استفاده از خمیر دندان کودکان که معمولاً با طعم های مختلف تولید می شود، کودکان را به مسواک زدن تشویق می کند.

برخی از خمیردندان ها به شکل اختصاصی برای سفید کردن دندان ها استفاده می شوند؛ در حالی که برخی دیگر به منظور کاهش حساسیت دندان ها فرموله و تولید شده اند.

۵ نکته برای خرید خمیر دندان

امروزه، همه برندهای مختلف در تمام زمینه ها، تکنولوژی و تکنیک های بازاریابی را با یکدیگر ادغام کرده و با تولید محصولات متنوع تر و باکیفیت تر، انتخاب را برای مشتریان کمی سخت کرده اند. تولید خمیر دندان نیز، تحت تاثیر این مسئله قرار گرفته و حالا شاهد تولید انواع مختلف خمیر دندان ها با قابلیت های متنوعی هستیم که انتخاب یکی از آن ها، به نظر دشوار می رسد. بیایید یک برای همیشه، ببینیم چه نکاتی در زمان خرید یک خمیر دندان خوب، باید در نظر گرفته شود.

۱. توجه به سطح فلوراید

فلوراید به محافظت و ترمیم مینای دندان در برابر پوسیدگی و ایجاد حفره کمک کرده و دندان های شما را محکم می کند. با این حال، مصرف بیش از حد فلوراید منجر به فلوروز دندان می شود و به همین سبب باید در مورد مصرف آن به خصوص در کودکان، دقت کنید. خمیر دندان بدون فلوراید و یا با میزان فلوراید کمتر، برای دندان های فرزندان شما ایده آل است.

برای کودکان زیر دو سال، باید حتماً از خمیر دندان های بدون فلوراید استفاده کرد؛ اما برای کودکانی که می توانند خمیر دندان را تف کنند، باید حاوی مقدار کمی فلوراید باشد.

۲.حساسیت دندان ها

اگر دندان های شما حساس هستند، از استفاده کردن خمیردندان هایی که حاوی ترکیبات حساسیت زا مانند مواد سفید کننده (هیدروژن پراکسید) هستند، خودداری کنید. در عوض، می توانید یک خمیردندان ضد حساسیت انتخاب کنید، زیرا به کاهش علائم حساسیت دندان کمک می کند.

۳. توجه به قابلیت های خمیر دندان

برای خرید یک خمیر دندان خوب، باید بدانید چه قابلیت های اساسی دارد. انواع خمیر دندان با ترکیبات و مشخصه های متنوع، برای افراد مختلف در دسترس هستند. به عنوان مثال، یک خمیردندان حاوی فلوراید از دندان های شما در برابر پوسیدگی محافظت کرده و به بازسازی دوباره دندان ها کمک می کند. فلوراید موجود در خمیر دندان همچنین برای ترمیم و تقویت دندان های شما در برابر حملات اسیدی به مینای آن مفید است.

۴. سفید شدن دندان

اگر دندان های شما تغییر رنگ داده اند و می خواهید آن ها را به رنگ سفید طبیعی خود بازگردانید یا سفیدتر شوند، یک خمیردندان حاوی مواد ساینده باکیفیت انتخاب کنید. البته باید توجه داشت که حضور ساینده های غیر ملایم در ترکیبات خمیر دندان، می تواند منجر به ایجاد خراش روی دندان ها و در نتیجه ایجاد لک شود.

 

۵. از بین بردن تارتار تشکیل شده روی دندان

اگر دندان ها به طور مرتب تمیز نشوند، پلاک های روی آن می تواند سفت شده و تشکیل تارتار می دهد که حاوی باکتری است. جرم دندان می تواند باعث ایجاد لکه روی دندان ها شده و حتی منجر به بیماری های لثه شود.

انواع خمیر دندان

خمیر دندان از لحاظ ساختاری در مدل های پودری، خمیر و ژل وجود دارند و تمامی آن ها توانایی از بین بردن پلاک را دارند. باکتری هایی که بر روی زبان، دندان و لثه جمع می شوند تنها با مسواک زدن و رعایت بهداشت دهان و دندان از بین می روند. خمیردندان ها در انواع مختلفی در بازار عرضه می شوند تا مصرف کننده به راحتی بتواند نمونه متناسب با دندان خود را انتخاب کند.

. خمیردندان ضد پوسیدگی:

اگر هدف شما از مسواک زدن جلوگیری از پوسیدگی است بهتر است خمیر دندان یا ژل دندان حاوی ترکیبات فلورایدی مانند سدیم فلوراید (NaF)، فلوراید قلع (SnF2) یا مونو فلوئورو فسفات (MFP2) را انتخاب کنید. هر چه غلظت فلوراید بیشتر باشد به پیشگیری از پوسیدگی کمک می کند.

. خمیردندان ضد حساسیت:

حساسیت دندان دلایل متعددی دارد و مشکلی نیست که بتوان با خمیر دندان ضد حساسیت آن را رفع کرد. بهتر است حتما دلیل حساسیت پیدا شود و سپس درمان اساسی شروع شود. در این خمیرها انواع مواد برای کاهش علائم حساسیت عاج دندان وجود دارد. در درجه اول با زدن این خمیر واکنش نورون ها به متحرک درد متوقف می شود و در مرحله بعد توبول های عاجی دندان مسدود می شود.

. خمیردندان ضد پلاک:

پلاک های روی دندان عامل بسیاری از پوسیدگی ها و خرابی های دندان است پس اگر می خواهید محصولی را انتخاب کنید که از جمع شدن پلاک ها جلوگیری کنید باید خمیر دندان شما ضد پلاک باشد تا با کم کردن اثر سم باکتریایی روی بافت دندان احتمال ابتلا به بیماری های لثه را کاهش دهد. برندهای مختلفی خمیردندان های با کیفیت و خوبی که حاوی موارد فعال هستند را برای جلوگیری از ایجاد پلاک عرضه کرده اند.

. خمیردندان سفید کننده:

در این مدل از خمیردندان ها از مواد ساینده ای استفاده می شود تا لکه ها از روی دندان زدوده شود و به مرور سفید و درخشان شوند.

بهترین خمیر دندان سفید کننده

هر مصرف کننده ای معیارهای متفاوتی برای انتخاب خمیر دندان دارند زمانی که دندان ها هیچ گونه مشکل و پوسیدگی نداشته باشند بیشتر افراد ترجیح می دهند تا از خمیرهای سفید کننده استفاده کنند تا تاثیرات موثر آن را روی مینای دندان و رنگ دندان مشاهده کنند. اگر بخواهید پلاک و حفرات دندانی را از بین ببرید این خمیر دندان کمک زیادی می کند. معمولا در این مدل از محصولات از مقادیر استاندارد فلوراید و عصاره های گیاهی و سدیم بی کربنات استفاده می شود.

همانطور که می دانید احتمالا بیشتر خمیر دندان هایی که با عنوان سفید کننده عرضه می شوند انتظارات مصرف کننده را پوشش نمی دهند. شما در انتخاب خمیرهای سفید کننده باید به دنبال محصولی باشید که به حفظ رنگ طبیعی دندان های شما کمک کند.

بهترین خمیر دندان ضد حساسیت 

حساسیت دندانی مشکل نسبتا شایعی است که در بیشتر موارد با خمیردندان های مناسب رفع می شود و مشکل جدی نیست. قبل از هر اقدامی می توانید ابتدا دلایل ایجاد حساسیت را بررسی کنید تا بتوانید یک درمان اصولی را به کار بگیرید. معمولا حساسیت های دندانی به دلیل پوسیدگی دندان، از دست دادن مینای دندان، تحلیل و از دست رفتن بافت لثه و تحریکات عصب به وجود می اید؛ اما شاید برای بیشتر افراد این سوال پیش بیاید که با استفاده از خمیر ضد حساسیت چگونه می توان جلوی این مشکل را گرفت و یا مشکل را رفع کرد؟

در ترکیبات خمیر دندان های ضد حساسیت از نیترات پتاسیم و فلوراید سدیم یا فلوراید استنوس استفاده می شود. این ترکیبات کمک می کنند تا منافذ ریز روی عاج مسدود شوند و با این بسته شدن حساسیت به سرما و گرما و … به عصب دندان نمی رسد.

بهترین خمیر دندان جرم گیر

معمولا جرم های تازه را می توان با خمیر دندان جرم گیر پاک کرد؛ اما هرچه ماندگاری جرم بیشتر شود دیگر استفاده از خمیر ضد جرم کارساز نیست و حتما باید دندانپزشک روش جرم گیری را برای فرد انجام دهد. عملکرد این خمیرها به این نحو است که فقط قادر به پاک کردن لکه های سطح دندان هستند و به هیچ وجه لکه های سیاه و قهوه ای چند ساله را پاک نمی کنند. خمیر دندان جرم گیر قوی به دندان ها ظاهری زیبا، سفید و یک دست می دهد و باعث می شود دندان های رنگ طبیعی خود را حفظ کنند. استفاده از این خمیر هیچ تاثیر مخربی بر روی عاج و مینای دندان ندارد.

معمولا چون خمیر دندان های جرم گیر قوی باعث ساییدگی سطح دندان های می شوند ممکن است باعث حسایت شوند در چنین شرایطی بهتر است محصولی را انتخاب کنید که هم جرم گیر باشد و هم ضد حساسیت.

برای اینکه بتوانید یک خمیر دندان جرم گیر قوی انتخاب کنید باید به سطح سایشی آن که با علامت اختصاری RDA نشان داده می شود خوب دقت کنید. معمولا سطح استاندارد سایش باید ۲۵۰ یا کمتر باشد. گاها در برخی خمیرها یا ژل های دندان از مقداری شیرین کننده استفاده می کنند. این شیرین کننده ها باعث پوسیدگی دندان می شوند. در انتخاب خمیر دندان مناسب به بافت و مینای دندان توجه کنید. اگر بافت و مینای دندان آسیب پذیر باشند و مقاومت پایینی داشته باشند ممکن است انتخاب خمیر دندان جرم گیر زیاد انتخاب خوبی نباشد.

.خمیر دندان حاوی فلوراید

خمیر دندان حاوی فلوراید در رده خمیردندان های سفید کننده قرار دارند. این محصول معمولا برای تمامی گروهای سنی مناسب هستند. این محصول در نمونه های خمیری، ژل و پودری وجود دارند. وجود فلوراید در خمیر دندان ها باعث تقویت مینای دندان و کاهش تولید اسید توسط باکتری های پلاک می شود و از دندان در برابر پوسیدگی محافظت می کند.

بیشتر خمیردندان های سفیدکننده، جرم گیر، ضدحساسیت و … در ترکیبات خود فلوراید هم دارند که تضمین خوبی برای سلامتی دندان ها خواهد بود. وجود فلوراید در خمیردندان های کودکان نیز امری ضروری است چون تا حد زیادی جلوی پوسیدگی زودهنگام را می گیرد.

.خمیر دندان ضد پوسیدگی قوی

همه افراد در درجه اول برای جلوگیری از پوسیدگی مسواک می زنند. خمیر دندان از هر نوعی که باشد بهتر است خاصیت ضد پوسیدگی را نیز داشته باشد. معمولا نمونه های دارای فلوراید باعث استحکام دندان و تقویت مینای دندان می شوند.

پلاک های که روی سطح دندان تجمع می کنند اگر با خمیر دندان مناسب زدوده نشوند باعث پوسیدگی و در نهایت درد شدید دندان می شوند. خمیر دندان های ضد پوسیدگی یک شوینده ی قوی و آنتی باکتریال قوی هستند که رسوب روی دندان را از بین می برند و از ایجاد حفره و کرم خوردگی جلوگیری می کنند.

.خمیر دندان برای زردی دندان

همه افراد آرزوی داشتن دندان های سفید و درخشان را دارند. خمیر دندانی که باعث از بین بردن زردی دندان شود باید در ترکیبات خود فلوراید داشته باشند. زردی دندان تنها با استفاده از خمیر سفید کننده از بین نمی رود. چون محصولاتی که در دسته سفید کننده های دندان قرار دارند تنها باعث حفظ رنگ طبیعی دندان های می شوند و اگر روی سطح دندان های جرم و پلاک شدید باشد هیچ خمیر دندانی قادر به سفید کردن ان است و حتما باید از روش های دیگری مانند بلیچینگ، کامپوزیت و لمینت و … استفاده کرد.

پس برای از بین بردن زردی دندان بهتر است حتما باید ابتدا بهداشت دهان و دندان رعایت شود. سپس خمیر دندان هایی استفاده کنید که در ترکیبات خود جوش شیرین، زغال و … داشته باشند و سعی کنیم از دهانشویه مناسب استفاده کنیم.

.خمیر دندان برای لثه های حساس

در بین افراد گروه های حساسی وجود دارند که بعد از هر بار مسواک زدن و استفاده از خمیر دندان دچار خونریزی لثه می شوند و یا دندان های آن ها به قدری حساس است که مسواک زدن برای آن ها کابوس می شود. حساسیت لثه اگر کنترل نشود باعث التهاب می شود. خمیر دندان هایی که برای این گروه حساس تولید می شوند معمولا حاوی ترکیبات پتاسیم نیترات، استرانسیوم کلراید و استرانسیوم استات هستند.

فرمولاسیون این خمیر دندان ها باعث کاهش التهاب لثه، از بین برنده ی بوی بد دهان، کاهش درد دندان حساس، جلوگیری از پوسیدگی دندان ها، پیشگیری از تشکیل جرم و پلاک، خوشبو کننده و سفید کننده دندان است. این خمیرها هنگام استفاده کف زیاد تولید نمی کنند پس این ویژگی دلیل بر خوب نبودن خمیر نیست.

چه خمیر دندانی خوب است؟

همانطور که می دانیم دندان ها نقش مهمی در سلامت عمومی بدن دارند و نمی توان نسبت به بهداشت و سلامت این عضو حیاتی سهل انگاری کرد. استفاده از خمیردندان خوب در کنار سایر مراقبت ها می تواند عمر دندان های شما را افزایش دهد؛ اما چه خمیر دندانی خوب است؟

خمیر دندان خوب از نظر شما چه ویژگی های دارد؟ معمولا بیشتر افراد مداوم از یک خمیر دندان استفاده می کنند و هیچوقت به دنبال عوض کردن خمیر دندان خود نیستند. همه افراد باید برای سلامت دندان های خود زود به زود نوع خمیر خود را عوض کنند چون زمانی که شما مداوم از یک مدل انتخاب می کنید باکتری ها مقاوم می شوند و دیگر از بین نخواهند رفت.

خمیر دندان باید با توجه به نیازها، اولویت ها و ویژگی های فردی انتخاب شود. ساختار متفاوت این محصولات باعث شده که برای هر دندانی با هر مشکلی یک محصول متناسب عرضه شود. اگر شما به دنبال حفظ رنگ طبیعی دندان های خود هستید معمولا مدل ها ی سفید کننده و حاوی فلوراید مناسب هستند. یا اگر دندان های شما زود به زود دچار لک می شوند مدل های جرم گیر انتخاب خوبی برای شما خواهد بود.

یا زمانی که فرد دچار حساسیت دندانی است و بدون توجه به حساسیت یک خمیر دندان خمیر گیر انتخاب می کند. با این کار حساسیت تشدید می شود. پس توجه به آیتم های هر محصول سطح دانش شما را در انتخاب بالا می برد و کمک می کند تا بتوانید بهترین خمیر دندان را انتخاب کنید.

 

اگر خمیر دندانی که استفاده می کنید دارای ویژگی های زیر است یعنی خوب است و می توانید با خیال راحت از آن استفاده کنید.

· برند معتبر و شناخته شده ای داشته باشد.

· ترکیبات آن و کاربرد آن بر روی محصول درج شده باشد.

· مقدار استفاده و نحوه استفاده برای مصرف کننده نوشته شده باشد.

· باعث درخشندگی و زیبایی دندان ها شود.

· قیمت مناسب و مقرون به صرفه داشته باشد.

· باید مشخص شود که برای چه گروه سنی مناسب است.

· به مینای دندان آسیب نزند.

· دارای گواهی تایید از سازمان استاندارد و دندانپزشکی باشد.

· حساسیت های دندان را کاهش دهد.

· بسته بندی مناسبی داشته باشد.

چند نمونه از خمیر دندان های موجود در دارو724 را می توانید مشاهده کنید:

https://daroo724.ir/shop/خمیر-دندان-ضد-پوسیدگی-گیاهی-سیگنال-50-می

https://daroo724.ir/shop/خمیر-دندان-مخصوص-دندان-های-حساس-وی-وان

https://daroo724.ir/shop/خمیر-دندان-طراوت-بخش-خنک-کننده-کلوس-آپ

https://daroo724.ir/shop/خمیر-دندان-کامل-روزانه-مریدنت

https://daroo724.ir/shop/خمیر-دندان-اینتگرال-8-کاره-محافظ-کامل-ده

 

جمع بندی

در این مقاله ویژگی انواع خمیر دندان ها را از نظر ساختار و فرمول بررسی کردیم. هر کدام از این محصولات نقش خاصی دارند. ترکیب و درصد موادی که در خمیر دندان ها استفاده می شود بسیار مهم است. در واقع شما برای جلوگیری از حساسیت های دندان و لثه، پوسیدگی دندان، کاهش جرم و افزایش سفیدکنندگی باید محصولی متناسب با ویژگی های دندان انتخاب کنید.

برخی از نمونه های موجود در بازار دارای چند خاصیت مشترک هستند. به طور مثال خاصیت جرم گیری، سفید کنندگی و جلوگیری از پوسیدگی را به صورت همزمان با هم دارند. میزان مصرف هر خمیر دندان بر روی محصول درج می شود. معمولا این مقدار در کودکان کمتر است. اگر خمیر دندان انتخابی شما خوب و متناسب با نیاز دندان ها باشد بعد از دو هفته نتیجه مثبت آن را خواهید دید.

DarooAdmin
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.