بهترین تولیدکنندگان مکمل های ورزشی

مکمل بدنسازی یک ماده خوراکی برای افراد ورزشکار و بدنسازی است که به دنبال افزایش توده عضلانی هستند. این مکمل ها در عین حال که وزن را افزایش می دهند و باعث عضله سازی می‌شوند، درصد چربی را نیز کم می کنند. همچنین قدرت بدنی را افزایش داده و حرکات ورزشی را تسهیل می کند.

مکمل های بدنسازی در بین ورزشکاران بسیار محبوب هستند چون به عضله سازی، افزایش قدرت و ریکاوری سریعتر کمک می کنند. هنگام خرید مکمل بدنسازی، علاوه بر جدول ترکیبات و اصالت محصول، می بایست به برند آن هم توجه کنید. انتخاب یک مکمل ورزشی با مارک معتبر به شما این اطمینان را می دهد که محصول مورد نظر از کیفیت بالایی برخوردار است و عوارض جانبی کمتری دارد.

در این مقاله لیست بهترین برند مکمل بدنسازی ایرانی و خارجی، که در بازار ایران موجود هستند، را به شما معرفی می کنیم.

ما برای انتخاب بهترین مارک مکمل بدنسازی ایرانی و خارجی دو عامل مهم را در نظر می‌گیریم :

  • نظر بدنسازان حرفه‌ای
  • ترکیبات مکمل های برندهای مختلف

نقش مکمل ورزشی در بدن

مکمل های ورزشی و نقش آنها در بدن

مکمل های غذایی، مواد مغذی را که ممکن است به طور کامل از طریق رژیم غذایی ورزشکار تأمین نشوند برای بدن فراهم می کنند. مصرف مقادیر مناسب انواع مواد مغذی برای ورزشکاران ضروری است ولی همواره نمی توان از طریق رژیم غذایی، مواد مغذی مورد نیاز ورزشکار را تامین کرد.

همانطور که از نام مکمل ها پیداست، آن ها می توانند رژیم غذایی را کامل کرده و باعث تقویت توانایی های ورزشکار شوند، با این حال، باید توجه داشت که مکمل ها جایگزین مناسبی برای رژیم غذایی ناسالم و نامتعادل نیستند.

قبل از خرید مکمل ورزشی مورد نیاز ابتدا باید رژیم غذایی و اهداف ورزشی شما مشخص باشد. مکمل های ورزشی در شرایط خاص مفید هستند، به ویژه در مواردی که رژیم غذایی ورزشکار محدود است و تنوع ندارد. علاوه بر این، ممکن است فرد مشکلات ژنتیکی داشته باشد و جذب برخی مواد مغذی در حالت طبیعی و از طریق رژیم غذایی دشوار یا غیرممکن باشد. در این شرایط باید از مکمل های ورزشی استفاده شود.

همواره قبل از خرید و مصرف مکمل ها باید اثر و خطرات احتمالی که برای سلامتی ایجاد می کنند بررسی شود.

امروزه دانشمندان معتقدند که اکثر مکمل ها خطرات احتمالی غیر قابل اجتنابی دارند و فقط باید با تجویز کارشناس تغذیه یا متخصص تغذیه مصرف شوند و باید ازمصرف خودسرانه آن ها جدا خودداری کنید.

انواع مکمل های ورزشی

همانطور که گفتیم مکمل های ورزشی انواع مختلفی دارند و با توجه به هدف شما از مصرف مکمل می توانند متفاوت باشند:

مکمل های ورزشی انرژی زا:

انرژی اضافی مورد نیاز ماهیچه ها را فراهم کرده، توان انقباضی عضلات را طولانی تر و توانایی و قابلیت های ورزشکار را تقویت می کنند.

منظور از تأمین انرژی اضافی مورد نیاز عضلات، فراهم کردن انرژی مورد نیاز عضلات ورزشکار پس از به اتمام رسیدن ذخایر گلیکوژن است. در این شرایط اگر به عضلات سوخت کافی نرسد، عضله در طی گلوکونئوژنز به ناچار شروع به شکستن پروتئین ها و تولید سوخت از آنها می کند. پس تامین به موقع انرژی مورد نیاز عضلات باعث حفظ حجم و توده عضلانی می شود.

مکمل های ورزشی پروتئینی:

رشد و ترمیم عضلات را سرعت می بخشد و به طور کلی باعث افزایش قدرت و مقاومت بدن می شوند.

مکمل های ویتامینی و معدنی:

این مکمل ها مواد مغذی مختلفی را به بدن ارائه می دهند، تجویز این مکمل ها زمانی که این مواد از طریق رژیم غذایی تأمین نشوند بسیار شایع است. این مواد مغذی در بهبود، رشد و ترمیم بافت های مختلف بدن بسیار کمک کننده هستند.

مکمل های خاص:

 این مکمل ها شامل مولکول ها و مواد مغذی مثل اسیدهای چرب امگا ۳، آنتی اکسیدان ها و… هستند که برای انجام عملکرد های خاص در بدن لازمند و عملکرد کلی بدن را تقویت میکنند.

فواید مکمل‌های ورزشی:

  • افزایش کارایی و استقامت
  • بهبود روند عضله سازی
  • بهبود فرایند چربی سوزی
  • بهبود ریکاوری پس از تمرین
  • تامین کمبودهای غذایی
  • پیشگیری از بیماری‌ها
  • و غیره…

بهترین زمان شروع مصرف مکمل بدنسازی

بهترین زمان شروع مصرف مکمل بدنسازی، برای همه افراد یکسان نیست و به شرایط مختلفی همچون سن فرد، نوع تغذیه، نوع و هدف ورزش بستگی دارد. به همین دلیل نمی‌توان زمان دقیقی برای آن مشخص کرد؛ اما این مسئله می‌تواند به صلاحدید مربی و پزشک فرد بستگی داشته باشد.

اما در حالت کلی، چنانچه افراد به‌صورت حرفه‌ای ورزش نمی‌کنند و به سلامت خود اهمیت می‌دهند؛ بهتر است از مصرف مکمل های بدنسازی خودداری کنند و اجازه دهند در زمانی طولانی‌تر و به کمک تغذیه مناسب به هدف خود دست پیدا کنند.

سن مصرف مکمل بدنسازی معمولا ذکر نمی‌شود و افراد فکر می کنند که در هر سنی می‌توانند از این مکمل‌ها استفاده کنند. درست این است که یک نوجوان که در سن رشد و بلوغ قرار دارد و به همین دلیل هورمون‌های کافی در بدن وی تولید می‌شود که می‌تواند پاسخگوی نیز وی برای عضله سازی باشد، از مصرف مکمل بدنسازی اجتناب کند و با انجام مداوم تمرینات و تغذیه مناسب به هدف عضله خود را تقویت کند.

با توجه به این توضیحات می‌توان گفت سن مصرف مکمل بدنسازی، بزرگسالی است. افراد بزرگسال، هورمون‌های کمتری تولید می‌کنند و همچنین ممکن است جذب مواد غذایی در بدن آن‌ها به‌خوبی صورت نگیرد؛ پس می‌توانند از مکمل‌ها استفاده کنند. البته این قضیه برای مولتی ویتامین ها صادق نیست و سن مصرف مکمل بدنسازی مولتی ویتامین، به صلاحدید پزشک بستگی دارد و ممکن است در سنین پایین نیز تجویز شود.

عوارض مکمل بدنسازی

عوارض مکمل بدنسازی ممکن است به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد؛ به همین دلیل نمی‌توان این عوارض را به تمام مکمل‌ها تعمیم داد. با این‌حال تصور پیدا کردن سالم‌ ترین مکمل بدنسازی نیز مقداری غیرواقعی است. در برخی شرایط ممکن است ورزشکاران برای تقویت ماهیچه خود حین تمرین، نیازمند مصرف مکمل بدنسازی باشند، اما حساسیت دارویی بدن آن‌ها یا ضعیف بودن کبد یا کلیه، ممانعت ایجاد کند.

بنابراین چنانچه از این دسته عوارض مکمل بدنسازی بگذریم، عوارض عمومی شامل موارد زیر هستند:

آسیب به کلیه: اغلب به دلیل مصرف مکمل پروتئینی همچون پروتئین وی به وجود می‌آید. مصرف پروتئین به مدت طولانی با میزان زیاد، می‌تواند عملکرد کلیه‌ها را با مشکل روبه‌رو کند. به همین دلیل انجام مداوم آزمایشات و کنترل مصرف آن، ضروری است.

آسیب به کبد: مشکلات کبدی در مصرف داروها، مولتی ویتامین ها و مکمل های ورزشی می‌تواند به وجود بیاید و این نه‌تنها به توانایی کبد فرد، بلکه به میزان و نحوه مصرف مکمل بدنسازی نیز بستگی دارد.

مشکلات گوارشی: نفخ و درد شکمی ممکن است برای برخی از افراد که به آن مکمل حساسیت دارند، ایجاد شود و یا با مصرف مکمل‌های تقلبی، برای ورزشکاران ایجاد شود.

دیگر عوارض مکمل بدنسازی می‌تواند: اضافه وزن شدید، آلرژی و حساسیت، التهاب مجرای تنفسی، گرفتگی عضلات، افزایش قند و چربی خون و همچنین آسیب به قلب به دلیل فشار بیش‌از حد فرد به خود، باشد.

بهترین مارک مکمل بدنسازی ایرانی

شرکت‌های مطرح و معتبر زیادی هستند که در ایران اقدام به تولید مکمل‌های بدنسازی می‌کنند. این مکمل‌ها در کنار کیفیت مناسب، قیمت نسبتاً پایین‌تری در مقایسه با نمونه‌های خارجی دارند. بنابراین اگر به دنبال بهترین مارک مکمل بدنسازی مقرون به صرفه هستید، مکمل‌های بدنسازی ایرانی می‌توانند در اولویت شما باشند. در بین برندهای مختلفی که در بازار حضور دارند، برندهای زیر بهترین برندهای تولید کننده مکمل بدنسازی در ایران هستند:

شرکت داروسازی کارن؛ قدیمی‌ترین تولید کننده مکمل در ایران

 

مکمل کارنکارن از سال 1378 فعالیت خود را در زمینه تولید مکمل‌های غذایی و ورزشی آغاز کرده است. بسیاری از ورزشکاران حرفه‌ای و ملی پوشان ایرانی به دلیل عدم استفاده از ترکیبات غیر مجاز و کیفیت بالای محصولات این شرکت از برند کارن استفاده می‌کنند.

شرکت کاله، تولید کننده مکمل پروتئین وی ایرانی

مکمل پروتئین وی کاله

شرکت کاله یکی از شناخته شده ترین و معتبرترین برندهای تولید کننده مواد غذایی در ایران است. این شرکت با برند کاله پرو که از زیر مجموعه‌های این شرکت معتبر است، یکی از محبوب‌ترین تولید کنندگان پروتئین وی در ایران است.

کیفیت بالا و قیمت مناسب در کنار استفاده از ترکیبات کارآمد پروتئین، گلوتامین، BCAA و … در پروتئین وی این شرکت باعث شده تا پروتئین وی کاله پرو به گزینه‌ای مناسب برای بسیاری از ورزشکاران تبدیل شود. اگر قصد خرید پروتئین وی را دارید برند کاله پرو می‌توانند یکی از گزینه‌های شما باشند.

شرکت پگاه، تولید کننده انواع مکمل بدنسازی

پروتئین وی پگاه

یکی دیگر از برندهای معتبر و شناخته شده ایرانی که در کنار تولید محصولات غذایی، اقدام به تولید مکمل‌های بدنسازی می‌کند، شرکت پگاه است. پودر گلوتامین، گینر، پروتئین وی، کراتین و کربوهیدرات از جمله محصولات پگاه هستند که در بین بدنسازان ایرانی طرفداران زیادی دارند. در بین محصولات این شرکت، پودر پروتئین وی پگاه با پرمیکس ویتامین از جمله محصولات با کیفیت و با قیمت مناسب است که ورزشکاران حرفه‌ای نیز از آن استفاده می‌کنند.

شرکت دوبیس، تولید کننده مکمل با کیفیت قابل قبول و قیمت مناسب

شرکت صنایع غذایی ایلیا پارس که با نام تجاری دوبیس شناخته می‌شود یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین تولید کنندگان مکمل بدنسازی ایرانی است. محصولات دوبیس تنوع بیشتری نسبت به پگاه و کاله دارند و دارای کیفیت قابل قبولی هستند. همچنین دوبیس همه گواهی نامه‌ها و استانداردهای لازم را برای محصولات خود اخذ کرده است. پودر گینر پروکمپلکس دوبیس از جمله محصولات پرطرفدار این برند است.

بهترین مارک مکمل بدنسازی خارجی در ایران

از بین برندهای معتبر خارجی، ما فقط آن‌هایی که به صورت قانونی مجوز ورود به ایران گرفته‌اند و در ایران عرضه می شوند را معرفی می‌کنیم. به دلیل استفاده از تکنولوژی روز و کیفیت بالای محصولات، مکمل‌های خارجی بدنسازی نسبت به مکمل‌های ایرانی خواهان بیشتری هم دارند. در ادامه با لیست بهترین مکمل بدنسازی خارجی در ایران آشنا می‌شویم.

مکمل بدنسازی ناترند (Nutrend)، پیشرو در بازار مکمل‌های خارجی ایران

 

مکمل پروتئین وی ناترنداگر به دنبال بهترین مکمل بدنسازی خارجی در بازار ایران هستید، ناترند یکی از بهترین گزینه‌های شما است. این برند که در آستانه 30 امین سال فعالیت خود است، انواع مختلفی از مکمل‌های بدنسازی را با بهترین کیفیت و در بیش از 60 کشور جهان از جمله ایران عرضه می‌کند. وجود برند Nutrend روی یک مکمل می‌تواند کیفیت بالا و اثر گذاری آن را تضمین کند.

مکمل یوروویتال، برندی شناخته شده در بازار مکمل‌های خارجی کشور

مکمل ناترند

یکی دیگر از بهترین برندهای مکمل بدنسازی خارجی در ایران، یوروویتال است. این شرکت با سابقه سه دهه فعالیت مستمر در بازار، یکی از محبوب‌ترین مارک‌های مکمل بدنسازی است. شرکت مادر یوروویتال، (Euro OTC Pharma) از جمله مهم‌ترین تأمین کنندگان مواد اولیه دارویی بازار آلمان است. یوروویتال علاوه بر بدنسازی، در تولید مکمل‌های غذایی غیر ورزشی نیز جزو معتبرترین برندهای بازار است.

پی اچ دی؛ تولید کننده مکمل‌های باکیفیت

اگر به بدنسازی علاقه داشته باشید قطعاً نام محصولات و مکمل‌های پی اچ دی را شنیده‌اید. محصولات این برند انگلیسی در بازارهای جهانی خصوصاً آمریکا طرفداران زیادی دارند و از جمله با کیفیت‌ترین مکمل‌های بدنسازی موجود در بازار ایران هستند.

سخن پایانی

در این مقاله لیست بهترین برند مکمل بدنسازی خارجی و ایرانی را به شما معرفی کردیم. شما با اطلاع از این برندها می توانید مکمل های بدنسازی مورد نظر خود را هوشمندانه تر انتخاب کنید.

DarooAdmin
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.