آرژنین چیست و چه فوایدی برای بدن دارد ؟

آرژنین چیست؟ و چه کاری در بدن ما انجام می‌دهد؟

آرژنین از نظر ساختار و عملکرد، یک اسید آمینه است و مانند سایر اسیدهای آمینه، آرژنین نیز در ساخت پروتئین نقشی بسیار مهم و اساسی دارد. همان طور که‌ می‌دانید بدن ما از پروتئین برای ساخت عضله و بازسازی بافت‌های آسیب دیده استفاده‌ می‌کند و به همین دلیل است که بسیاری از محققان و پژهشگران دنیای ورزش، اثر آرژنین را در مواردی مانند درمان زخم‌‌های شدید و ضایعات بافتی ناشی از بیماری‌‌های جدی بررسی کرده‌اند که در این زمینه، مقاله‌های بسیار جالبی را نیز منتشر نموده‌اند.

عوارض آرژنین در بدنسازی چیست ؟ | مجله داروخانه مثبت سبز

 

جالب است بدانید که آرژنین علاوه بر ساخت پروتئین در بدن و کمک به بازسازی بافت‌های آسیب دیده، ماده‌ای به نام اکسید نیتریک را نیز در خون انسان آزاد‌ می‌کند. اکسید نیتریک برای گسترش و عملکرد بهتر رگ‌‌های خونی نقشی بسیار اساسی دارد و جریان خون را بهبود می‌بخشد. این بهبود جریان خون و گسترش رگ‌ها در برخی از شرایط سخت ورزشی و تمرین‌های سنگین، نقش معجزه را برای سیستم پمپاژ خون و اکسیژن رسانی ایفا می کند.

آرژنین در چند سال گذشته به یکی از بهترین و مهم‌ترین مکمل‌های بدنسازی برای بهبود عملکرد بدن تبدیل گشته و در جایگاه خودش از نظر تاثیر یک مکمل بی‌نظیر به حساب می‌آید. البته از نظر علمی و تخصصی، آرژنین به ‌خاطر تأثیر مثبت و فوق‌العاده‌ای که روی عملکرد بدنی فرد مصرف کننده می‌گذارد، یک مکمل برای قبل از تمرین محسوب می‌شود.

کاربرد اصلی و مهم آرژنین در درجه‌ی اول، رگ‌گشایی است و خون را در رگ‌ها به جریان می‌اندازد و دقیقاً به همین خاطر است که بیماران قلبی ‌- عروقی هم سراغ آن می‌آیند. از طرفی آرژنین ماده‌ای بسیار جالب است که برای شروع بسیاری از فرایند‌های فیزیولوژیکی بدن انسان، حیاتی است. این فرایند‌های فیزیولوژیکی شامل بخش‌های مهمی مانند ترشح هورمون‌ها، افزایش خروجی هورمون رشد، پاکسازی بدن از مواد زائد و دفاع از سیستم ایمنی بدن هستند. آرژنین می‌تواند کارهای بسیار اساسی را نظیر پاکسازی رادیکال‌های آزاد از خون انجام دهد. البته بهبود عملکرد سیگنال‌های سلول‌های عضلانی و رهاسازی هورمون رشد، حمایت از کلسترول خوب و تنظیم متابولیسم چربی و سطح نمک در بدن نیز از سایر عملکرد‌های حیاتی آرژنین است.

کار آرژنین چیست و چه نقشی در بدن دارد؟

بعد از مصرف آرژنین، چه به صورت قرص و چه از طریق رژیم غذایی، این آمینواسید (Amino acid) در بدن به هورمون نیتریک اکسید تبدیل می‌شود. هورمون‌ها به عنوان پیام رسان‌های شیمیایی بدن انسان، عملکردهای کلیدی را آغاز می‌کنند. این هورمون مسئول گشادتر کردن رگ‌های خونی است تا جریان خون تقویت شود. در نتیجه مواد غذایی مورد نیاز برای رشد و پروتئین سازی به تمام قسمت‌های بدن می‌رسد. هورمون نیتریک اکسید برای سلامت عملکرد سیستم ایمنی نیز ضروری است.

موارد مصرف قرص ال آرژنین چیست؟

خواص مکمل آرژنین در بدنسازی با مطالعات بسیاری ثابت شده است؛ اما این مکمل به جز بدنسازی برای موارد دیگری هم استفاده می‌شود. قرص ال آرژنین در بهبود و درمان عارضه‌های زیر تا حد زیادی کمک کننده است:

 • احساس درد در ناحیه قفسه سینه
 • فشار خون بالا
 • سردردهای میگرنی
 • سردردهای ناشی از گرفتگی عروق
 • مشکلات مختلف مربوط به گرفتگی رگ‌ها و جریان خون
 • چاقی

موارد مصرف ال آرژنین برای مردان

مکمل آرژنین به جز عضله سازی و تقویت گردش خون در مردان، می‌تواند برای مشکلات مربوط به نعوظ و تقویت قوای جنسی هم استفاده شود.

موارد مصرف قرص ال آرژنین برای زنان

زنان با مصرف قرص ال آرژنین علاوه بر بهره‌مندی از فوایدی که در ادامه اشاره می‌کنیم، می‌توانند از این مکمل‌ها برای بهبود ارگاسم و جلوگیری از خطر پره اکلامپسی (Preeclampsia) هم استفاده کنند. پره اکلامپسی اختلالی در دوران بارداری است که باعث بالا رفتن فشار خون مادر شده و در موارد شدید می‌تواند منجر به سقط جنین شود.

هشدار: اگر باردار یا در دوران شیردهی هستید، بدون اینکه با پزشک خود صحبت کنید، به هیچ وجه مکمل ال آرژنین مصرف نکنید. قرص آرژنین می‌تواند عوارض غیرمنتظره‌‌ای در دوران بارداری ایجاد کند.

عملکرد آرژنین در بدنسازی و تاثیرات آن

در این بخش مهم‌ترین فواید مصرف آرژنین در بدنسازی را بررسی می‌کنیم.

تاثیر آرژنین در عضله سازی

اگر بپرسید مهم‌ترین تاثیر آرژنین در بدنسازی چیست که مصرف آن را ضروری می‌کند، باید به نقش این مکمل در عضله سازی اشاره کنیم. مکمل ال آرژنین می‌تواند ترشح هورمون رشد را تحریک کند. این هورمون در افراد ورزشکار باعث رشد و به اصطلاح بزرگ‌تر شدن ماهیچه‌ها می‌شود. مصرف مکمل آرژنین در زمان استراحت می‌تواند ترشح هورمون رشد را تا ۱۰۰ برابر افزایش دهد.

یکی از دلایلی که برخی از افراد قرص ال آرژنین را برای افزایش قد مصرف می‌کنند، همین است. برای افزایش قد لازم است آرژنین در سن خاصی مصرف شود و برای این کار باید حتما با پزشک مشورت کنید. چرا که ترشح بیش از اندازه هورمون رشد در بدن، عوارض خطرناکی در پی خواهد داشت.

آرژنین چیست و چه کاربردی در بدنسازی دارد؟ - داروخانه سرمه دان

نقش آرژنین در بهبود عملکرد ورزشی

همان طور که پیش‌تر اشاره کردیم، با مصرف قرص ال آرژنین، این ماده در بدن تبدیل به نیتریک اکسید می‌شود. نیتریک اکسید بهترین ماده برای بالا بردن استقامت و مقاومت بدن در طول تمرینات ورزشی است. این ماده با گشاد کردن عروق و رگ‌های خونی، گردش خون را تقویت کرده و اکسیژن بیشتری به ماهیچه‌ها می‌رسند.

از طرف دیگر آزاد شدن نیتریک اکسید از فشار خون و ضربان قلب شدید هم جلوگیری می‌کند. در نتیجه با مصرف مکمل آرژنین، یک محافظ قلبی مطمئن دارید و می‌توانید بدون خستگی، شدت تمرینات یا مدت آنها را بیشتر کنید.

خاصیت آرژنین در کاهش درد عضلانی

احتمالا شما هم شنیده‌اید که اگر بعد از تمرین ورزشی عضله‌‌ای درد داشته باشد، یعنی رشد می‌کند. از دیدگاه علمی این تصور اشتباه نیست؛ البته زمانی که درد خفیف تا متوسط باشد. این درد به دلیل آسیب‌های میکروسکوپی عضلانی ایجاد می‌شود و بعد از بهبودی، عضله قوی‌تر و بزرگ‌تر خواهد بود.

اما می‌توان به کمک مکمل‌ها و مواد غذایی خاصی، دردهای بعد از تمرینات ورزشی را کاهش داد. یکی از اثرات ارژنین در بدنسازی از بین بردن سریع لاکتات و آمونیاک است که عامل درد در ماهیچه‌ها هستند.

نقش ال آرژنین در بهبودی پس از آسیب

تاثیر قرص ال آرژنین در بدنسازی زمانی اهمیت دوچندانی پیدا می‌کند که در اثر حادثه، آسیب عضلانی دیده باشید. در این شرایط آرژنین با ورود به بدن، بافت آسیب دیده را پاکسازی می‌کند و با تشکیل ماده‌‌ای خاص، ترشح انسولین را تحریک می‌کند. انسولین با سنتز کلاژن می‌تواند بافت آسیب دیده را با سرعت بیشتری بهبود ببخشد.

نقش آرژنین در تنظیم فشار خون

خواص ال آرژنین در بدنسازی فقط به قوی کردن ماهیچه‌ها محدود نمی‌شود؛ این مکمل مفید می‌تواند فشار خون را در زمان انجام تمرینات ورزشی تنظیم کند. از طرف دیگر آرژنین در افرادی که مشکلات فشار خون دارند، می‌تواند به کاهش فشار خون سیستولیک (عدد بالا) و دیاستولیک (عدد پایین) کمک کند.

خاصیت ال آرژنین برای تنظیم قند خون

قرص ال آرژنین در تنظیم قند خون موثر است. این آمینواسید می‌تواند با بهبود متابولیسم گلوکز و حساسیت به انسولین، برای افراد مبتلا به دیابت مفید باشد. نیتریک اکسید حاصل از این اسیدآمینه در عملکرد سلولی و نحوه پاسخ بدن به انسولین نقش دارد. بنابراین با در دسترس بودن نیتریک اکسید، سلول‌هایی که انسولین ترشح می‌کنند عملکرد بهتری خواهند داشت و قند خون تنظیم می‌شود.

تاثیر آرژنین در تقویت سیستم ایمنی

طبق مطالعات انجام شده، ال آرژنین می‌تواند در تقویت سیستم ایمنی نقش داشته باشد و بدن را در برابر شیوع بیماری‌های عفونی، مقاوم سازد. این آمینواسید روی تولید و انتشار سلول‌های T که تنظیم کننده پاسخ‌های ایمنی هستند، تاثیر می‌گذارد و محرکی برای تولید بیشتر آنهاست.

آرژنین چیست و چه کاربردی در بدنسازی دارد؟ - داروخانه سرمه دان

تاثیر قرص ال آرژنین بر میل جنسی

یکی دیگر از خواص مکمل آرژنین، بهبود عملکرد جنسی است. این مکمل با آزاد کردن اسید نیتریک و تقویت گردش خون در تمامی قسمت‌های بدن از جمله ناحیه تناسلی، می‌تواند در بهبود اختلالات نعوظ کمک کننده باشد.

اثرات جانبی مصرف آرژنین چیست؟

مصرف آرژنین در دوز پایین، عوارض جانبی خاصی ندارد، اما اگر با قرص‌ها و کپسول‌ها اقدام به وارد کردن مقادیر بالای آرژنین به بدنتان نایید، ممکن است کمی خودتان را با عوارض جانبی مصرف این ماده مواجه کنید. در آخرین تحقیقاتی که پژوهشگران مختلف داشته‌اند نتایج جالبی در مورد عوارض جانبی آرژنین به دست آمده است که مهم‌ترین این عوارض جانبی عبارتند از:

 • سردرد‌های گاه و بیگاه ممکن است پس از مصرف آرژنین به سراغ شما بیاید.
 • گر گرفتگی در برخی از موارد مصرف آرژنین مشاهده شده است.
 • حالت تهوع و استفراغ‌های جزئی هم می‌تواند از عوارض جانبی آرژنین باشد.
 • بی حسی و بی حالی ممکن است از عوارض مصرف آرژنین باشد.
 • تحریک وریدی موضعی ممکن است در اثر مصرف زیاد آرژنین به وجود بیاید.
 • تورم دست و پا – به خصوص در ورزشکاران – از عوارض مصرف آرژنین است.
 • در برخی از موارد خاص در ادرار مصرف کننده، خون مشاهده می‌شود.
 • سطح پتاسیم خون با مصرف آرژنین بالا می‌رود.
 • سوختگی پوست و حساسیت بالای پوستی.

و…

آرژنین در چه مواد غذایی وجود دارد؟

آمینواسید آرژنین را می‌توان از طریق منابع آرژنین در مواد غذایی به بدن رساند. بیشترین میزان ال آرژنین در مواد غذایی زیر وجود دارد:

 1. گوشت (به خصوص گوشت قرمز، مرغ و بوقلمون)
 2. ماهی (به خصوص ماهی آزاد و شاه ماهی)
 3. انواع آجیل و مغز (تخمه کدو تنبل، بادام، بادام هندی)
 4. حبوبات (لوبیا، سویا، نخود، عدس)
 5. غلات (جو دوسر، برنج قهوه ای)
 6. محصولات لبنی (شیر، ماست، پنیر)

 البته یک رژیم غذایی نرمال معمولا بین ۲۵ تا ۳۰ درصد از کل آرژنین مورد نیاز بدن را تامین می‌کند. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود به جز مصرف مواد غذایی، از مکمل ال آرژنین استفاده کنید.

قرص ال آرژنین چه کاربردی دارد؟ | شرکت دارویی پوراطب گستر

انواع اشکال دارویی مصرف آرژنین در بدنسازی

مکمل آرژنین می‌تواند در اشکال دارویی مختلف به فروش برسد. رایج‌ترین شکل دارویی این مکمل به شکل قرص یا همان کپسول است. به جز قرص می‌توان این مکمل را در شکل پودری یا شربت (برای استفاده کودکان) تهیه کرد.

قرص‌های ال آرژنین معمولا با اعداد ۵۰۰، ۱۰۰۰ و ۲۰۰۰ به فروش می‌رسند. این اعداد نشان دهنده مقدار آرژنین در هر کپسول است؛ به عنوان مثال هر قرص ال آرژنین ۱۰۰۰، حاوی ۱۰۰۰ میلی گرم آمینواسید Arg است.

 

درباره عوارض ال آرژنین به طور کامل و جامع توضیح میدهیم-داروخانه آنلاین گالف دارو

طریقه مصرف قرص آرژنین در بدنسازی

روش مصرف آرژنین در بدنسازی با توجه به این که برنامه ورزشی شما چگونه تنظیم شده، متفاوت است. برای استفاده از مکمل آرژنین بهتر است به توان بدنی خود و عوارض جانبی آن توجه داشته باشید. معمولا کارشناسان پیشنهاد می‌کنند برای بهره‌مندی از خواص آرژنین در بدنسازی، ابتدا از دوزهای پایین‌تر شروع کنید تا بدن واکنش‌های شدید نداشته باشد.

نکته: مکمل آرژنین را همراه با غذا یا نیم ساعت قبل/بعد از غذا مصرف نکنید و آن را با سایر نوشیدنی‌های کلیسمی مانند آب میوه مخلوط نکنید.

برای تاثیر بیشتر مکمل آرژنین و افزایش عضله سازی بعد از تمرینات ورزشی می‌توانید این مکمل را به همراه ال کارنیتین مصرف کنید.

مقدار مصرف آرژنین در بدنسازی

دوز مصرف آرژنین برای افراد مختلف، متفاوت است؛ اما به طور کلی بین ۶ تا ۳۰ گرم در روز توصیه می‌شود. معمولا دوز روزانه را به دو یا سه دوز کوچک تقسیم می‌کنند که مجموع آنها نباید از دوز روزانه بیشتر شود.

برای اینکه عوارض قرص ال آرژنین ۱۰۰۰ را تجربه نکنید، بهتر است با دوز روزانه ۵ یا ۶ گرم شروع کنید و اگر بدن واکنش بدی نشان نداد، به مرور آن را افزایش دهید.

مدت زمان مصرف این مکمل ۲ تا ۳ ماه است که در این بازه زمانی در صورت مصرف مداوم مکمل، خاصیت آرژنین در بدنسازی را خواهید دید. بعد از این بازه، ۲ ماه مصرف مکمل را قطع کنید و دوباره این چرخه را از سر بگیرید.

بهترین زمان مصرف ال آرژنین در بدنسازی

مکمل ال آرژنین برای تحریک هورمون رشد و عضله سازی بهتر است دو تا سه بار در روز استفاده شود. بهترین زمان مصرف این مکمل به شرح زیر است:

 • نیم ساعت قبل از خواب (ترجیحا با معده خالی برای جذب سریع‌تر) – ۸ تا ۱۰ گرم
 • نیم ساعت پیش از شروع تمرین ورزشی – ۴ تا ۱۰ گرم
 • پس از انجام تمرینات ورزشی سنگین برای بهبود دردهای عضلانی

پودر ال آرژنین - مکمل های ورزشی و غذایی پارس پودر خرید چربی سوز قوی L-arginine

سخن پایانی

قرص ال آرژنین یک آمینو اسید است که در بدن ساخته می‌شود و به‌عنوان یک مکمل در تقویت سیستم ایمنی،‌ بهبود بیماری و شرایط مختلف به بدن کمک می‌کند. این مکمل در بدنسازی نقش به‌سزایی دارد و باعث افزایش جریان خون، تقویت و رشد عضلات در بدنسازی می‌شود.

مصرف بیش از ۱۰ گرم قرص ال آرژنین در یک وعده منجربه اختلال دستگاه گوارش و اسهال می‌شود. همچنین این مکمل در شرایط خاصی که در این مطلب گفته شد، باید به مقدار کم مصرف شود و یا به کلی قطع شود.

DarooAdmin
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.